Sınava giremeyen öğrenci hangi lisede okuyacak? Yerel yerleştirme tercihleri…

Sınava giremeyen öğrenci hangi lisede okuyacak? Yerel yerleştirme tercihleri…
LGS sınavına giremeyen öğrenciler için lise yerleştirme işlemleri nasıl olacak? Öğrencisi hangi liseye yerleşecek? merak eden veliler için konuyla ilgili yerel yerleştirme tercihleri ile alakalı açıklama geldi. İşte tüm merak edilenler

Merkezi sınav kapsamında sınava girerek belirli bir puan elde edenlere “merkezi atama” ile yerleştirme işlemleri yapılacak. Sınava girmeyenler ise yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara yerleştirilecek. Bu süreçte velileri ve öğrencileri ilgilendiren bazı kritik detaylar bulunuyor.

Yerel yerleştirme sürecinde okulun türü, kontenjanı ve konumuna bağlı olarak bir belirleme yapılıyor. İl / İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından oluşturulmuş ortaöğretim kayıt alanındaki okullara öğrenci kabul ediliyor. Ancak bu kayıt sürecinde bazı detaylar dikkat çekiyor. Öğrencinin ikamet adresi, okul başarı puanı üstünlüğü ya da okula özürsüz devamsızlık süresi değerlendirme aşamasında kritik rol oynuyor.

Öğrenci tercih sırasında ikamet adresinin bulunduğu kayıt alanından okul tercih ediyor. Aynı okulu tercih eden komşu kayıt alanındaki öğrencilerden komşu kayıt alanındaki öğrencilerle diğer kayıt alanındaki öğrencilerden öncelikli olarak yerleştiriliyor.

NOT: Yerleştirme sırasında OBP puanı yüksek olan ve 8. sınıfta okulda özürsüz devamsızlık sayısı az olan öğrenci için öncelik veriliyor.

Meb Hocam / ÖZEL HABER