Memur ve emekli maaş zammı % kaç zamlanacak? Bağ-kur - Emekli maaşları Temmuz 2024

Memur ve emekli maaş zammı % kaç zamlanacak? Bağ-kur - Emekli maaşları Temmuz 2024

Temmuz ayına az bir zaman kala memur ve emekli maaş zammında ki gelişmeler birçok vatandaş tarafından araştırılıyor. Yeni yıl ile birlikte maaşlara %49 artış sağlanmıştı. Milyonlarca SSK - Bağ-Kur ve Emekli Sandığı zam oranlarına yönelik yeni gelişmeleri yakından takip ediyorlar. En düşük emekli aylığı için ek bir artış olup olmadığı ise gündemdeki sıcak yerini korumaya devam ediyor. Peki Temmuz ayı için zam planı ne?

Temmuz 2024'te, Türkiye'deki memur ve emekli maaş zamları ekonomik gündemin önemli bir maddesini oluşturmaktadır. Yılın ilk dört ayında toplam %18,70 enflasyon yaşanmış olup, Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahmini %38 olarak güncellenmiştir. Bu durum, maaş artışlarının enflasyon oranlarına göre şekillenmesine yol açmaktadır.

Memur ve memur emeklilerinin zam oranı

Memur ve memur emeklileri için 2024'ün ilk altı ayında %15, ikinci altı ayında ise %10 zam uygulanmıştır. Ancak, eğer enflasyon bu zamların üzerinde gerçekleşirse, fark maaşlara yansıtılacaktır. Nisan ayı itibariyle, memur ve memur emeklileri için %13,56 oranında bir zam hakkı kazanılmıştır. Bu oranla, en düşük memur maaşı 32,900 TL'den, Temmuz ayında 37,361 TL'ye yükselecektir.

Emekli maaşları ise 6 aylık enflasyon oranlarına göre belirlenmektedir ve ilk dört ayın sonunda işçi emeklileri için maaş zammı %18,70 olarak hesaplanmıştır.

Asgari ücrette zam veya artış olacak mı?

Asgari ücrete gelince, 2024 yılı için 17,002 TL olarak belirlenen asgari ücrette Temmuz ayında herhangi bir artış yapılmayacağı, bu durumun Ocak ayındaki artışla dengelendiği belirtilmiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ekonomik dengeye dikkat çekerek, istihdamı koruyarak büyümeye odaklandıklarını ifade etmiştir.