YKS şartı onlar için kalktı! Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ve Hukuk programları kararı!

YKS şartı onlar için kalktı! Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ve Hukuk programları kararı!

Yükseköğretim Kurulu tarafından alınan denklik kararı doğrultusunda onlarca öğrenciyi ilgilendiren bazı değişiklikler yaşandı. Konuyla ilgili YÖK Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada bu değişikliğin kimleri kapsadığına da yer verildi. Üniversitelerin belirli bölümlerinde eğitim görmüş olanlar için YKS'ye girme zorunluluğu da ortadan kaldırıldı. Bu süreçte neler değişti? Kimler, nasıl etkilenecek? İşte tüm detaylar

Denklik uygulaması kapsamında, YÖK tarafından alınan karar ile uluslararası sıralamalarda ilk 400'de yer alan üniversitelerden mezun olanlar artık YKS'ye girmese de şartları karşılamış kabul edilecek.

İlk 400'ün içinde yer alacak Yükseköğretim kurumları arasında Diş Hekimliği, Tıp, Eczacılık ve Hukuk programları ilk sırada yer alıyor. Üstelik ilk 1000 içerisinde yer alan üniversitelerden başarı şartı kararı da kaldırıldı. Yalnızca müracaat yapılması yetecek.

Öğrenci için Değişen Ne Oldu?

İlk binde yer alacak üniversitelerin Diş Hekimliği, Tıp, Eczacılık ve Hukuk programlarından mezun olmuş olanlar denklik için müracaat ettiklerinde başvuruları önceki sistemde olduğu gibi transkriptlere göre yapılacak. YKS'ye girmeye ya da başarı şartını yerine getirilmesi zorunluluğu ortadan kaldırılmış olundu.

yks-sarti-onlar-icin-kalkti-tip-dis-hekimligi-eczacilik-ve-hukuk-programlari-karari.jpg

Değişen Yönetmelikten Kimler Etkilenecek?

Yapılan hazırlığın halen yurt dışında öğrenim gören öğrencilere etkilemeyeceği hatta 15 Mart'tan öncesi okuma sürecine müdahale edilmeyeceği söylendi. 15 Mart 2024 tarihinden sonra yurt dışında bir Yükseköğretim kurumuna kayıt olmak isteyen öğrenciler için geçerli olacak.

İlk Binde Yer Almayan Öğrenciler Ne Yapacak?

Yeni uygulama kapsamında Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği ve Hukuk programlarında ilk binde yer almayanlar ancak yurt dışında üniversite okumak isteyenler için süreç daha farklı işleyecek. Denklik sorununu ortadan kaldırabilmek için bu kişilerin YKS sınavına girmesi ve ilgili programın başarı sıralaması şartını yerine getirilmesi istenecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

9 Yorum