Yeni kılavuz yayınlandı! Lisans Mezunu Önlisans KPSS’ye girebilecek mi?

Yeni kılavuz yayınlandı! Lisans Mezunu Önlisans KPSS’ye girebilecek mi?
Yıllardır tartışılan ve pek çok kişinin bu konuda mağduriyet yaşadığı genellikle mezun olunduktan sonra fark edilen o uygulama sonunda değişiyor mu? ÖSYM bu konuda ne söylüyor? İşte merak edilenler

ÖSYM tarafından paylaşılan KPSS ön lisans kılavuzuna göre lisans mezunu olan bir kişi önlisans KPSS'ye girebilir mi? Sosyal medya platformlarında sıklıkla aratılan bu konu her yıl tartışmaya açılıyor.

Lisans mezunu olmasına rağmen istediği bölüme ancak ön lisans KPSS'ye girerek atanabilecek olanlar “Lisans mezunuyum fakat önlisans KPSS sınavına girebilir miyim?” sorusunu araştırıyor. Bu konuyla ilgili düzenleme oldukça net.

2024 KPSS önlisans kılavuzunda madde 1.4’te:

“Önlisans sınavı ön lisans programlarından mezun olanlar ile sınavın geçerlilik süresi içinde mezun olabilecek durumda bulunanlar içindir. Bu Kılavuz sadece bu sınavın kural ve işlemlerini kapsamaktadır.”

bilgisine yer veriliyor. 2 yıllık meslek yüksekokulu ve dengi Açık Öğretim programından mezun olanlar veya sınav geçerlilik süresi devam ederken mezun olabilecek durumda olanlar ancak KPSS önlisans sınavına girerek herhangi bir kamu kurumunda çalışma fırsatı bulabiliyor.

Meb Hocam / ÖZEL HABER