Referansla sınavsız yönetici ataması “Rektörün Takdiri”

Referansla sınavsız yönetici ataması “Rektörün Takdiri”

Yönetici atamalarında liyakatı geri getirmek gerek. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda belirtilen yönetici yerleştirme kuralları doğrultusunda usulüne yönelik yapılan atamalar Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nin farkını öne çıkardı. Geçtiğimiz yıl itibarıyla sınav, eğitim ve mülakat üçlemesinin ardından atama yapılacağını duyurulmuş ve her türlü kademeye yönelik personel alımında bu kurala dikkat edileceğini belirtilmişti. Peki süreç ne getirdi? İşte detaylar...

Üniversitelerin sınavsız yönetici kadrolarını atama yapması personel seçimi sırasında haksızlık oluşturabiliyor. Sınav ve mülakat gibi uygulamaların göz ardı edilerek yalnızca referansa dayalı bir tercih yapılması idari işleyiş sürecinde sorunlara da sebep olabiliyor. Öte yandan hukuksal olarak herhangi bir yaptırımın bulunmaması da bu süreci tetikliyor.

Devlet yükseköğretim kurumlarında fakülte sekreteri, enstitüsü sekreteri veya yüksekokul sekreteri kadrolarına en az lise mezunu ve yasal hizmet süresi olan adayların rektörün takdiri ve seçimi doğrultusunda sınavsız atanabilmesi süreci ne zaman sona erecek? merak ediliyor.

referansla-sinavsiz-yonetici-atamasi-rektorun-takdiri.png

Adayların yalnızca kariyerindeki başarısı ya da üniversite tecrübesi dikkat edilerek seçilmesi geçtiğimiz yıl Isparta Üniversitesi tarafından atılan adımla büyük ilgi uyandırmıştı. Bu yıl da buna benzeyen bir uygulama yapıldı. Üniversite yayınlamış olduğu personel alım ilanında yeniden liyakat detayını gün yüzüne çıkarmış oldu. Bu özenin yalnızca Isparta Üniversitesinde değil diğer üniversiteler içinde geçerli olması bekleniyor. Personel seçiminde yazılı sınav eğitim süreci ve mülakat sisteminin köklü şekilde sisteme entegre edilmesi bekleniyor.

ÖNERİ LİNK: MEB GYS Görev Yeri Mazeret Hakkı: 4 yıl önceki uygulama hala geçerli mi?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.