Proje okulları yüzde 50 azalıyor! Müdür, öğretmen mi yoksa öğrenci mi mağdur?

Proje okulları yüzde 50 azalıyor! Müdür, öğretmen mi yoksa öğrenci mi mağdur?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından son dakika kararı olarak paylaşılan proje okulu kararı. 81 ilde aktif olarak faaliyet gösteren proje okullarının sayısı %50 azalacak. Alınan bu kararın özellikle müdür ve müdür yardımcılarının atamasının yapılacağı gün açıklanmış olması manidar kabul edildi. Alınan karar yöneticileri, öğretmeni ve öğrencileri nasıl etkileyecek? Herhangi bir mağduriyet oluşacak mı? İşte detaylar…

Yönetici yerleştirmelerinin paylaşıldığı bir dönemde alınan bu kararın etkisiyle eğitim camiası epey karıştı. Özellikle yeri kesin olarak belli olan bazı okul müdürleri ne yapacağını şaşırdı. Buna benzeyen bir karar 2014 yılında alınmıştı. Bu tarz radikal uygulamaların etkileri yıllar sonra ortaya çıkabiliyor.

Eğitim alanında alınan kararlar yakından takip edilirken bazı kesimlerden de sesler yükselmeye başladı. Özellikle Türk Eğitim-Sen böyle bir uygulamanın yerinde olduğunu söylerken sadece zamanlama hatası yapıldığına dikkat çekti.

Öğrencileri Zor Durumda Bırakabilir!

“%50 azaltılma doğru bir karardır” diyen Türk Eğitim-Sen fakat şöyle bir durum var diyerek dezavantajına da dikkat çekti: “Alınan bu karar her ne kadar müdür ve müdür yardımcılarını etkiliyor gibi gözükse de aslında proje okullarında öğrenim gören öğrencileri de etkiliyordu. %2 , %3 gibi başarı dilimi olan proje okullarının eksiltilmesi endişe yaratıyor” diyen Türk Eğitim-Sen şu örneği verdi:

okullarda-yuzde-50-azaltmaya-gidilecek-mudur-ogretmen-mi-yoksa-ogrenci-mi-magdur.jpg

“Zonguldak Borsa İstanbul Anadolu Lisesi akademik olarak Fen Lisesi ayarında bir kurumdur. Fen lisesinin bir tık altında başarı grafiği bulunan bu öğrencilerin diğer liselere yönlendirilmesi ne kadar doğru olacak bilinmiyor. Bu uygulama ile öğrenci sıkıntısı çeken İmam Hatiplere öğrenci akışı hızlandırmak mı isteniyor? Bunu zaman gösterecek.”

Peki Bu Yıl Okullara Yöneticiler Nasıl Atanacak?

Ortada bir mağduriyet var mı? Ortaya nitelikli eğitimi engelleyen bir bomba mı bırakıldı? Öğrenci alımı nasıl olacak? Bu yeni süreçte ortaya çıkan tüm soruların cevabı merak ediliyor.. Alınan kararın etkileri de yakından takip edilmeye devam ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

9 Yorum