ÖSYM YKS Sorularını Nerede Nasıl Hangi Önlemleri Alarak Hazırlatıyor?

ÖSYM YKS Sorularını Nerede Nasıl Hangi Önlemleri Alarak Hazırlatıyor?

ÖSYM, YKS sorularını ne şekilde hazırlayarak soru kitapçıklarını bastırıyor? Bu sırada sınav güvenliği nasıl sağlanıyor? Görevliler kapalı alana ne zaman giriyor ve ne kadar süre ile dış dünya ile bağlantıları kesiliyor? Basım hatası olan soru kitapçıkları ve kullanılan müsvedde kağıtları nasıl imha ediliyor? Çöpler ne şekilde atılıyor? Kapalı merkezde hangi işlemler yapılıyor? Güvenlik nasıl sağlanıyor? Merkez içerisinde çalışmak haricinde görevliler neler yapabiliyorlar?

ÖSYM, 8 - 9 Haziran 2024 tarihlerinde üç oturum şeklinde yapılacak olan YKS için soru hazırlama sürecine başlamak üzere. Her sene merak edilen konu ise bu soruların kimler tarafından ve nerede hazırlandıkları...

Bu kapsamda 100'den fazla ÖSYM görevlisi, toplamda 45 gün boyunca dış dünyadan izole yaşayacak. Bu sırada soru kitapçıklarının basımı, paketlenmesi, kontrolü ve sevki gibi işler yapacaklar.

Söz konusu sınavların çoğu benzer yönlemlerle hazırlanıyor. Hazırlık sürecinin gerçekleştiği kapalı sınav merkezinde sınavın güvenliği, faraday kafesi ve sinyal karıştırıcı jammer gibi özel sistemlerin yanısıra, emniyet güçlerinin 7/24 nöbeti ile sağlanıyor.

ÖSYM görevlilerinin 45 günlük sınava hazırlık sürecine başladıkları an, kapalı merkeze giriş yaptıkları kırmızı çizgiden adımlarını atmaları ile başlıyor. Sonrasında ise her ne suretle olursa olsun görevlilerin 45 gün boyunca dış dünya ile iletişim kurmaları imkansız bir hal alıyor.

Sınav sorularının güvenliği için, kapalı merkezdeki çöpler bile -18 derecede bekletiliyor ancak 45 gün boyunca dışarı çıkartılmıyor.

Kullanılan müsvedde kağıtları ve baskı hatası bulunan soru kitapçıkları toz haline getiriliyor.

Elektrik bağlantı kabloları, elektromanyetik dinlemelere karşı filtreleniyor.

Burada günde 200.000 soru kitapçığı basılıyor. Bu kitapçıklar poşetleniyor ve RFID ile takip edilen kutulara yerleştiriliyor. Sonrasında elektromekanik kilitlerle tırlara yüklenen sınav evrakları her an takip edilmek sureti ile sınav merkezlerine gönderiliyor.

Merkezde 45 gün boyunca kalacak ÖSYM görevlilerinin dışarı ile hiç bir bağlantı kurmadan tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için yemekhane, yatakhane, masaj koltukları, dinlenme alanları, spor ve bilardo salonları... gibi farklı alanları bulunuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.