Onların Haziran nöbet ücretleri eksik yatacak!

Onların Haziran nöbet ücretleri eksik yatacak!

19 Mayıs bu yıl Pazar gününe denk geldi. Haziran ayında yapılacak olan maaş ödemelerinde 19 Mayıs tarihi için ek dersin ödenmesine karar verildi. Peki ya nöbet ücretleri?

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle resmi tatilde öğretmenlerin ek ders ücreti yatırılıyor. Kutlama veya törene katılan öğretmenler görevlerini yerine getirmiş kabul edilerek ek ders ücretini alabiliyor. Peki ya nöbet ücretleri ne oldu?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından paylaşılan mevzuatta bayram ve tatillerde öğretmenlere yapılan ek ders ödemeleri ile ilgili yönetmelik maddesi net olarak ifade edilmiştir. Belirtilen dönemlerde bakanlık tarafından verilen ve valiliklerin yurt içinde düzenlemiş olduğu egzersiz, konferans, gezi ya da kurs seminerinde görev alanlar fiilen görevlerini yerine getirdikleri bu görev süresince eğer ek ders görevleri bulunuyorsa yapmış kabul ediliyor.

Bu sebeple 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik Spor Bayramı'nda görevli olan öğretmenler için ek ders ödemesi kesintisiz olarak yatırılıyor. Ancak aynı yönetmelikte yer verilen maddeye bakıldığında öğretmenlerin egzersiz, DYK, İYEP ve nöbet ek ders ücretlerinin yatırılmayacağı ifade ediliyor.

Yönetmelik bu konuda ne söylüyor?

"(Değişik :13/7/2007-2007/12399 B.K.K.) İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde(1) ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar."