Okul İnternet Sayfası ve Sosyal Medya Kullanımında Dikkat edilmesi Gereken Hususları MEB Duyurdu

Okul İnternet Sayfası ve Sosyal Medya Kullanımında Dikkat edilmesi Gereken Hususları MEB Duyurdu
MEB'den açıklama geldi. Okul İnternet Sayfası ve Sosyal Medya Kullanımında Dikkat edilmesi Gereken Hususları MEB Duyurdu

Okulların açılmasına sayılı günler kala MEB'den çok önemli bir açıklama geldi.Milli Eğitim Bakanlığı okul internet sayfası ve sosyal medya kullanımında dikkat edilmesi gereken hususları duyurdu.

işte o hususlar;

  1. İnternet Sitesinde sunulan bilgiler güncel ve doğru olmalıdır.
  2. Bağlantılar, linkler doğru sayfaya yönlendirmelidir.
  3. Haber kategorisindeki içerikler; ne, nerede, ne zaman, nasıl, niçin, kim (5N 1K) sorularına cevap verecek şekilde hazırlanır. Haberler, kurumla doğrudan ilgili ve kurumsal kimliğe zarar vermeyecek nitelikte olur.
  4. Kişisel verilerin korunması kapsamında; internet sitesinde kişiyi tam olarak belirlenebilir kılan (T.C. Kimlik No, anne-baba adı, iletişim ve ikametgâh bilgileri ve benzeri) bilgilerin yer aldığı listeler yayınlanmaz.)
  5. Okul internet sitesinde yönetici, öğretmen, diğer personel ve öğrencilere ait görsellerin yayınlanabilmesi için ilgiliden muvafakatname alınır. Okul internet sitesinde kullanılacak her türlü görsel bu muvafakatname esas alınarak seçilir.
  6. Hakkında koruma kararı bulunan öğrencilere ait bilgi ve fotoğraflar hiçbir surette yayınlanmaz.
  7. İnternet sitesinde, öğrenciler için eğitici niteliği olmayan, pedagojik açıdan sakıncalı içerik, bağlantı ve medya (oyun, video, uygulama ve benzeri) yayınlanmaz.
  8. Zoom toplantı bilgilerinin (ID, şifre ve toplantı linki) de güvenlik zaafiyeti kapsamında değerlendirilmektedir.
  9. Okul ve kurumlarımızda yapılan etkinlik ve çalışmaların İl Milli Eğitim Müdürlüğü internet sayfası ve sosyal medya hesaplarında yer alması için, nitelikli fotoğrafların ve haber metninin İl Basın ve Halkla İlişkiler Birimine zaman kaybetmeden ulaştırılması gerekmektedir.
  10. Kurumlarımızın web sitelerini ne derece etkin kullandığını belirlemek amacıyla Okul Web Sitelerinin Etkin Kullanım Performans değerlendirmesi yapılmaktadır. İçerik ve ziyaret sayılarına göre puan hesaplaması sonucunda sıralama oluşturulmaktadır.