Öğretmenlere o hak için sendikalar harekete geçti!

Öğretmenlere o hak için sendikalar harekete geçti!
MEB kadrolarına sözleşmeli olarak atanan ve sonradan KHK ile kadroya alınan öğretmenlerin özür grubu kapsamında yer değiştirme talebinde bulunabilmesi için sendikalar harekete geçti.

Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarına geçtiğimiz dönemlerde sözleşmeli olarak atanan binlerce öğretmen seçim öncesin çıkarılan yasal düzenleme ile birlikte kadroya alınmıştı. Ancak bu öğretmenlere kadro alınmasından sonra özür grubu kapsamında yer değiştirme talebinde bulunamayacağı hükmü eklenmişti.

Öğretmenlere o hak için sendikalar harekete geçti!

Bu durum sonrasında binlerce öğretmen, önümüzdeki haftalarda yapılacak özür grubu yer değiştirme sürecinde tayin başvurusunda bulunamayacaklar. Ancak MEB kadrolarına sözleşmeli olarak atanan ve sonradan KHK ile kadroya alınan öğretmenlerin özür grubu kapsamında yer değiştirme talebinde bulunabilmesi için sendikalar harekete geçti.

Bu duruma karşı Türk-Eğitim-Sen dava açarken, Anadolu Eğitim Sendikası (AES) ise MEB'e resmi yazı göndererek talepte bulundu.

Sözleşmeli öğretmenlik yaparken, yıl başında yapılan düzenleme ile kadroya geçen öğretmenler şimdi de mazeretli tayin hakkı dışında bırakılarak yeni bir mağduriyet yaşıyor. Mazeretli tayin hakkı ile öğretmenler, aile birliği, sağlık, can güvenliği, engellilik durumu, diğer nedenler mazeretlerine bağlı olarak il içi ve iller arasında yer değiştirme hakkına sahip olurken, yeni kadroya geçen öğretmenler ise bu haktan mahrum bırakıldı. Öğretmenlerin bu durumuna karşı ise iki sendika harekete geçti.

Yürütme durdurulsun talebi geldi

Türk-Eğitim-Sen yaptığı açıklamada, kadroya geçen öğretmenlerin mazeretli yer değiştirme hakkından mahrum bırakıldığını ifade ederek, öğretmenlerin sözleşmeli ve kadrolu toplam 3 yıl çalışma süresi şartının Anayasa'nın hukuki güvenlik ve eşitlik ilkesine aykırı olduğu dikkat çekildi. Açıklamada, aile birliğinin korunmasının Anayasa tarafından korunduğu hatırlatılarak, "Türk Eğitim-Sen olarak, 2023 Yaz Tatili Öğretmenlerin Mazerete Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu'nun başvuru yapmak için, sözleşmeli ve kadrolu toplam üç yıl çalışma süresi şartı getiren düzenlemelerinin öncelikle yürütmesinin durdurulması ve devamında iptali talebiyle Danıştay 2. Dairesinde dava açtık" diyerek duyurdu.

MEB başvuru yapıldı

Anadolu Eğitim Sendikası (AES) ise yaptığı açıklamada, sözleşmeli öğretmenlik yaparken kadroya atanan öğretmenlerin, süre şartı aranmaksızın aile birliği, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değiştirmeler için başvuruda bulunması hakkının verilmesi için MEB'e yazı yazarak talepte bulunduklarını ifade etti. Sendika tarafından yazılan yazıda, "Gerekli düzenlemeler yapılarak sözleşmeli görev yaparken öğretmen kadrolarına atananların aynı yerde en az bir yıl daha görev yapmaları şartı aranmaksızın aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri veya engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değişikliğinde bulunma hakkı verilmesi konusunda gerekli çalışmaların yapılarak tarafımıza bilgi verilmesi hususunda gereğini talep ederiz" ifadeleri kullanıldı.