Öğretmen atama sistemi değişiyor mu? Ön başvuru, sözlü sınav, atama tercihleri…

Öğretmen atama sistemi değişiyor mu? Ön başvuru, sözlü sınav, atama tercihleri…

2024 yılı öğretmen atama takvimi ile ilgili geri sayım başladı. Önce Cumhurbaşkanı ardından Milli Eğitim Bakanının yapmış olduğu açıklama sonrası gözler sırasıyla uygulanacak atama takvimine çevrildi. Bu yıl öğretmen atamaları Eylül ayına yetişecek mi? Öğretmen atama sistemi değişiyor mu? Takvimde yaşanan kaymanın etkisiyle mağduriyet yaşanır mı? İşte merak edilenler…

Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğünde Beştepe'de gerçekleştirilen son kabine toplantısının ardından öğretmen atamaları ile ilgili beklenen haber geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan “bir miktar alım yapacağız” dedi. Ancak öğretmen atamalarının ne zaman başlayacağını söylemedi.

Gözler Bakan Tekin'e çevrildi. “2023 puanı ile öğretmen alımı yapacağız” diyen Bakan Tekin bu konuyla ilgili sessizliğini koruyor. Şu an için kontenjan bilgisi vermenin Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı olduğunu dile getiriyor. Peki Bakanlık sayıyı ne zaman açıklayacak?

9 günlük Ramazan Bayramı'nı ardından meclis yeniden açıldı. Geçtiğimiz hafta kabine tekrar toplandı. Bayram sonrası ilk kabine toplantısında öğretmen atamaları ile ilgili henüz sayı verilmedi. Ancak yakın zamanda bir alım yapılacağı söylendi. Kulisten sızan bilgilere göre öğretmen atamaları ile ilgili net sürecin başlayabilmesi için Mayıs ayı bekleniyor.

Öğretmen Atama Sistemi Değişiyor mu?

Önümüzdeki ay itibari ile ne kadar öğretmen alınacağı, branşlara yönelik ne kadar kontenjan verileceği net olarak belli olacak. Sayı belli olduktan sonra Milli Eğitim Bakanı resmi sosyal medya hesabı üzerinden konuyla ilgili paylaşımda bulunacak. Öte yandan merak edilen bir diğer konu kayan atama takviminden kaynaklı olarak bir değişiklik yaşanır mı? sorusuydu.

Konuyla ilgili resmi makamlardan bir açıklama yapılmadı. Ancak geçtiğimiz yıl Mart ayında başlayan atama sürecinin bu yıl Mayıs ayına sarkıyor olması Eylül ayı itibariyle öğretmenliğe başlama konusunda tereddüt oluşturuyor. Bu konunun da önümüzdeki haftalarda netleşmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
2 Yorum