Öğrenciler ve veliler dikkat! Sınav sabahı kaosu geri mi dönüyor!

Öğrenciler ve veliler dikkat! Sınav sabahı kaosu geri mi dönüyor!

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak düzenlenecek merkezi sınavların yalnızca Bakanlığın belirlemiş olduğu sınav merkezlerinde gerçekleştirilmesine karar verildi. Ortak sınavlar başta olmak üzere 2 Haziran'da gerçekleşecek LGS sınavı dahil olacak şekilde sınavların belirli merkezlerde yapılmasına karar verildi. Peki bu durum nelere sebep olabilir?

2 Haziran'da gerçekleşecek LGS sınavı sınav giriş yeri henüz belli olmadı. Öğrenciler sistem aktif hale geldiği anda hangi binada, sınıfta ve sıra numarası ile sınava gireceğini öğrenebilecek. Bakanlık tarafından paylaşılan bilgilere göre bu yıl 2 Haziran Pazar günü uygulanacak sınav öncesinde başvuru kılavuzu ve sınav giriş belgesinin 24 Mayıs itibariyle erişime açılması bekleniyor.

Adaylar fotoğraflı sınav giriş belgelerini sistemden alıp ortaokul müdürlükleri tarafından onaylatarak sınava girebilecek. Onaylanmış sınav giriş belgesi ve kimlik kartı ile birlikte sınav salonunda bulunmak yetecek. Bu yıl yapılacak merkezi sınavlarda ne değişti?

ogrenciler-ve-veliler-dikkat-sinav-sabahi-kaosu-geri-mi-donuyor.png

Merkezi Sınavlarda Değişen Ne Oldu?

Yalnızca öğrencileri değil aileleri de ilgilendiren bu gelişme birkaç yıldır her öğrencinin kendi okul binasında girebildiği sınav sistemini değiştirmiş oldu. Bu yıl elektronik ortamda başvuru müjdesi ile duyurulan LGS sınavı için sınav zorunluluğu ortadan kalktı. Öğrenciler isteği dahilinde sınava girmeyebilir. Böyle bir durumda sınavsız öğrenci alan okullara kayıt işlemi gerçekleştirilebilir.

Sınava kayıt olup puanla öğrenci alan okullara yerleşmek isteyenler ise belirtilen şartlar doğrultusunda sınava alınıyor. Bu yıl uzun sürenin ardından yeniden başlatılacak merkezi sınav uygulaması ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmiş il ve ilçelerdeki sınav merkezlerinde ancak sınava girilecek. Bu durum öğrenci ve veli için sınav gününde yeniden bir kaos ortamı oluşturabilir. Sınav günü yaşanabilecek mağduriyetlerin önlenebilmesi için sınav saatinden önce sınav merkezlerine gidilmesi tavsiye ediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum