O memurların kademe ilerlemesi durduruldu! Yüzlercesinin bildirim yapmadığı farkedildi!

O memurların kademe ilerlemesi durduruldu! Yüzlercesinin bildirim yapmadığı farkedildi!

Milyonlarca memurun farkında olmadığı o detay ilerleyen kademenin durdurulmasına sebep olacak. 657 sayılı Devlet Kanununun 3628 sayılı yönetmelik hükümlerinde yer alan ve gerçekleştirilmediğinde cezaya çarptırılan işte o kritik detay…

Devletin kanunlarca korumuş olduğu mal bildirimi konusu yeniden gündeme geldi. 657 sayılı devlet memurları kanununun 14. maddesinde yer verilen o hüküm kapsamında bilinçli ya da bilinçsiz olarak mal bildiriminde bulunmayan memurun alabileceği cezaya yer verildi. Mal bildirimi verilmesi ve ek mal bildirimi konusunda ne yapılması gerektiğine dair açıklanan yönetmelik hükümleri dikkate alınmadığında aşan süreler kapsamında kademe ilerlemesi durdurulacak.

Memurun özlük dosyasına eklemediği mal bildirimi süreçte ceza ile karşılaşmasına sebep olacak. 3628 sayılı mal bildirimi hükmünün esasında rüşvet ve yolsuzluğa kapı aralamamak yer alıyor. Memurun mal bildiriminde bulunması haksız mal edinme ya da gerçeğe aykırı bildirimde bulunma gibi durumların önüne geçebilmek için getirilen bu yönetmelik hükümleri de yakından takip ediliyor.

Kanun O Memurlar için Ne Söylüyor?

Resmi gazetede paylaşılan oy yönetmelikte şu detay dikkat çekiyor. 3. maddede yer alan “Görevlerde bulunanlar eşleri, velayeti altındaki çocukları ve kendilerinin şahsi mal varlıklarında önemli bir değişiklik olduğu anda değişikliği izleyen bir ay içinde yeni edindikleri mal, gelir, hak alacak ve borçları, münhasır olmak üzere ek mal bildirimi vermek zorundadır.”

o-memurlarin-kademe-ilerlemesi-durduruldu-yuzlercesinin-bildirim-yapmadigi-farkedildi.jpg

“8. maddede gösterilen mahiyet ve miktardaki malın iktisabı ile hak alacak veya gelir sağlanması ya da borçlanılması, mal varlığında önemli değişiklik sayılmaktadır” denildi. Memurun değişikliğini takip eden 30 gün içinde beyan edilmek zorunluluğu bulunuyor. Mal bildiriminin özlük işleri ile ilgili birime yapılması gerekiyor.

Artık O Memur 10 Yıl Boyunca...

Bu hükmü yerine getirmeyen memurun fark edilmesi dahilinde kademe ilerlemesi durduruluyor. Bu cezayı alan memur, 10 yıllık süre boyunca daire başkanı kadrosuna, dengi veya daha üstü kadrolara, bölge ve il teşkilatlarının en üst yönetici kadrolarına, düzenleyici veya denetleyici kurumların başkanlık ve üyeliklerine atanamıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.