MEB'den öğretmenlere yeni hizmet!

MEB'den öğretmenlere yeni hizmet!
MEB, Fen bilimleri öğretiminde yer alan laboratuvar çalışmalarında öğretmenlere rehberlik etmesi amacıyla “Fen Bilimleri Laboratuvarı Öğretmen Rehber Kitabı” yayımlandı. İşte detaylar..

2023 2024 Eğitim Öğretim yılı hazırlıkları devam ederken, MEB öğretmenler için yeni hizmetler devreye almaya devam ediyor.

MEB bu kapsamda Fen bilimleri öğretiminde yer alan laboratuvar çalışmalarında öğretmenlere rehberlik etmesi amacıyla “Fen Bilimleri Laboratuvarı Öğretmen Rehber Kitabı” yayımlandı.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada

"Fen bilimleri öğretiminde teorik bilgilerin pratiğe dönüştüğü, ölçümlerin yapıldığı, disiplinler arası ilişkilerin bütünleştirildiği, gözlem ve analizlerin yapılmasının sağlandığı laboratuvar çalışmaları önem arz etmektedir.

Güvenli bir laboratuvar çalışması; güvenlik kurallarını bilmeyi ve uygulamayı, karşılaşabilecek tehlike ve riskleri tanımlamayı, kontrol etmeyi, önlemeyi veya bunların etkisini en aza indirmeyi gerektirmektedir. Laboratuvar ortamında maruz kalınan kimyasal, biyolojik veya fiziksel tehlikeler sonucu oluşabilecek kazaları ve bu kaza­larda ilk yardım uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmak da oldukça önemlidir. Çalışmalar sırasında laboratuvarda kullanılan temel malzemelerin, alet ve cihazların, temel yöntem ve tekniklerin doğru seçilip dikkatli ve yeterli miktarda kul­lanılması hem ortaya çıkabilecek kazaları hem de ekonomik kayıpları en aza indirecektir.

Bu nedenle Genel Müdürlüğümüz tarafından fen bilimleri öğretiminde laboratuvarda genel işleyiş ve planlanan çalışmaların sorunsuz bir şekilde yürütülebilmesi için öğretmenlerimize rehberlik etmesi amacıyla "Fen Bilimleri Laboratuvarı Öğretmen Rehber Kitabı" hazırlanarak OGM Materyal web sitesinde bulunan Yönetici ve Öğretmen Kütüphanesi'nde yayımlandı.

Hazırlanan "Fen Bi­limleri Laboratuvarı Öğretmen Rehber Kitabı"; "Laboratuvarlar ve Genel İşleyişleri", "Laboratuvar Çalışmaları Öncesi Bilinmesi Gerekenler", "Laboratuvar Tekniklerine Giriş" ve "Örnek Laboratuvar Uygulamaları" olmak üzere dört ana bölümden ve bu bölümlerde verilen bilgilerin desteklendiği eklerden oluşmaktadır. "Fen Bilimleri Laboratuvarı Öğretmen Rehber Kitabı" öğretmenlerimize yol gösterici niteliktedir." ifadeleri kullanıldı..

"Fen Bilimleri Laboratuvarı Öğretmen Rehber Kitabı"nı indirmek için tıklayınız.