MEB’den büyük adım! Tüm dersler yenileniyor! ”Revizyon değil ciddi bir değişiklik”

MEB’den büyük adım! Tüm dersler yenileniyor! ”Revizyon değil ciddi bir değişiklik”

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in geçtiğimiz yıl sonunda ilk kez dile getirdiği müfredat değişikliği konusuyla ilgili ilk ciddi adımlar atılmaya başlanıyor. Nisan ayının son haftası konuyla ilgili net bir paylaşım yapılması ve sürecin yavaş yavaş başlatılması planlanıyor. İşte Bakan Tekin'in yeni müfredat sürecine yönelik oldukça kararlı olduğunu gösteren işte o paylaşımı…

Yeni müfredatın %80 tamamlanmış olduğuna dair paylaşımda bulunan Tekin, “kademeli müfredat sürecini başlatıyoruz” diyerek müjde verdi. Öğrencilerin kendi alanlarına yönelik gelişim seviyelerine uygun bir ders programı oluşturabilmeyi hedeflediğini ifade eden Tekin, yaptığı bu açıklama sonrası şu anda okullarda okutulan müfredatın tamamen değişeceğinin sinyalini de vermiş oldu. Peki bu ne demek oluyor?

Eğitimde değişimin müfredat değişikliği ile birlikte farklı bir noktaya ulaşması bekleniyor. Özellikle bugüne kadar ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde öğrencilerin karşılaştığı kazanımların tamamen değişmesi, ezber zihniyetten uzaklaşıp daha çok mantığın öne çıkması, düşünme becerilerine dönük yeni bir müfredat oluşturulması bekleniyor.

Bakan Tekin: “Revizyon Değil Ciddi Anlamda Değişiklik”

Şu an için uygulanan müfredatta teoride kalan pek çok uygulama artık pratiğe dönüşecek. Bakan Tekin'in yeni müfredatla ilgili yaptığı işte o açıklama:

“Müfredat anlamında bizim yaptığımız şey bir revizyon değil bizimki ciddi anlamda bir müfredat değişikliği. Ana paradigmasından tutun bize ait ve bizim değerlerimizle inşa edilmiş bizim referanslarımızın ışığında oluşturulmuş bir eğitim sistemi inşa süreci. Bunun çalışmalarına da bugün başlamadık. Bu yaklaşık 10 yıllık bir süreç.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
2 Yorum