Komisyonlar kuruldu, aylardır çalışılıyor! İşte beklenen karar!

Komisyonlar kuruldu, aylardır çalışılıyor! İşte beklenen karar!

Bakan Tekin katıldığı bir toplantı sırasında yeni müfredat sürecine yönelik “çalışmaların %80'i tamamlandı” diyerek müjdeli haberi vermişti. Konuyla ilgili yeni müfredat nasıl uygulanacak? merak edilirken ilk açıklama geldi. “Kademeli olarak uygulamaya geçeceğiz” Peki bu kapsamlı değişiklik sürecinde öğrencileri ve öğretmenleri neler bekliyor? Önümüzdeki yıl 12. sınıfı olup YKS sınavına girecek öğrenciler bu değişiklikten nasıl etkilenecek?

Bakan Tekin yeni müfredat uygulamasının teknik yönünü tüm detayları ile aktardı. LGS veya YKS sınavına girecek öğrencilerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için nasıl bir yol izlenecek açıkladı. Eğer kapsamlı bir değişiklik yapılırsa “12. sınıflar bu yıl almış olduğu yeni şeyi önümüzdeki yıl 11'e bırakmış olacak.

Bu durumda önümüzdeki yıl 12 okuyan bir çocuk o konuyu almamış olacak. Teknik açıdan konuların birbirini izleme konusunda yer değişikliği yaşanabilir ve öğrenci mağdur olabilir” diyen Bakan Tekin, kademeli uygulama sisteminden tüm yönleri ile bahsetti.

komisyonlar-kuruldu-aylardir-calisiliyor-iste-beklenen-karar.jpeg

“Her kademeye yeni başlayan öğrenci ile birlikte başlayacağız”

Yeni müfredat çalışmalarında altyapı ne kadar hazır? Öğrenciler veya veliler bu durumda mağdur olur mu? merak edilirken yapılan bu teknik açıklama bir nebze olsun rahatlatıcı oldu. Peki bu yeni müfredat ne zaman geçerli olacak?

Yaz aylarında sürecin tamamen netleşmesi bekleniyor. 2024-2025 eğitim öğretim yılı itibariyle 1. 5. ve 9. sınıflara başlayacak öğrencilere kademeli olarak uygulanacak. Bakan Tekin konuyla ilgili sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Komisyonlar kuruldu ve aylardır çalışılıyor. Çocukların düzeyine uygun müfredat ortaya çıkarmayı amaçlıyoruz. Bu bir günde olacak bir şey değil. Yeni eğitim öğretim yılına yetişecek.”

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.