İmzalar Atıldı! Meslek lisesi mezunlarına günlük 850 TL cep harçlığı!

İmzalar Atıldı! Meslek lisesi mezunlarına günlük 850 TL cep harçlığı!
Milli Eğitim Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında yeni bir protokol imzalandı. Protokol kapsamında meslek liselerinde öğrenci ve mezun olanlar için devlet teşvikleri yeniden şekillendi. İşte detaylar

Bakan Tekin ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan protokol töreninde bir araya geldi. O törende mesleki ve teknik eğitim politikasına dair açıklamalar yapıldı. Bu hafta içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yeni politikanın yayınlanacağı ifade edildi.

Meslek liselerinde önümüzdeki hafta itibariyle ne değişecek? “Herkesin bir mesleği olsun” bakış açısıyla hareket edilerek bütün ortaokullarda zanaat atölyeleri korulması sağlanacak. Mesleki ve teknik eğitimde sektör içi, sektöre entegre, pansiyonlu çırakların kalabildiği okullara kadar pek çok yenilik hayata geçirilecek.

Mesleki ve teknik eğitimi el birliği ile yüksek standartları taşımak hedefinde olduğunu söyleyen Işıkhan ilk etapta 7 meslek alanının belirlendiğini ve bu alanda uygulama yapılacağını ifade etti.

Bu 7 meslek alanı içerisinde bulunan öğrenciler meslek liselerinde eğitimlerini tamamladıklarında ve işbaşı eğitim programlarına katıldıklarında asgari ücretin %30'undan daha fazla tutarda cep parçaları almış olacak.

“Meslek Lisesi mezunları eğer mezun olmuş olduğu alanda işbaşı eğitim programına katılırsa cep harçlığının günlük tutarı 850 TL olacak.”

Meb Hocam / ÖZEL HABER