Geçici görevlendirmeyle ilgili tüm merak edilenler! Ek ders ücreti verilecek mi? İşte MEB kararı..

Geçici görevlendirmeyle ilgili tüm merak edilenler! Ek ders ücreti verilecek mi? İşte MEB kararı..
Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesinde geçici olarak görevlendirilen öğretmenlerin, bu süreçte yerine getiremedikleri ek ders görevlerini yapmış sayılarak ek ders ücretinden yararlandırılıp

Milli Eğitim Bakanlığı, spor alanında yapılan projelere katkı sağlamak üzere görevlendirilen öğretmenlerin ek ders görevleri ile ilgili önemli bir açıklama yaptı. Bakanlık, kaymakamlık onayı ile geçici olarak "Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesinde" görevlendirilen öğretmenlerin, bu süreçte yerine getiremedikleri ek ders görevlerinin yapmış sayılacağına dair görüş yazısı yayımladı. Bu sayede, geçici olarak başka bir projede görevlendirilen öğretmenler de mağdur olmadan ek ders ücretlerinden yararlanabilecekler.

Bakanlık, öğretmenlerin görevlendirildiği projelerdeki katkılarına değer veriyor ve bu tarz uygulamalarla öğretmenlerin motivasyonunu artırmayı hedefliyor. Bakanlık, bu kararla spor alanında yetenekli öğrencilerin tespiti ve yönlendirilmesine katkı sağlayacak olan öğretmenleri teşvik etmeyi hedefliyor. Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi, Türkiye genelinde ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenim gören öğrencilerin spor alanındaki yeteneklerini tespit etmek ve bu öğrencileri spor kulüplerine yönlendirmek için gerçekleştiriliyor.

MEB'DEN EK DERS ÜCRETİ KARARI

gecici-gorevlendirmeyle-ilgili-tum-merak-edilenler-ek-ders-ucreti-verilecek-mi-iste-meb-karari (2)

Milli Eğitim Bakanlığı, Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 16. maddesinin birinci fıkrası kapsamında, "Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi" kapsamında geçici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerin ek ders görevleri konusunda bir görüş yazısı yayımladı. Kararda, bu kapsamdaki görevlendirmenin hangi makam tarafından yapılacağı belirtilmese de, Bakanlık veya valilik onayı ile yapılması gerektiği vurgulanmıştır. Görevlendirilen personellerin, fiilen yerine getirdikleri görevleri süresince, kendilerine verilmiş ek ders görevleri varsa yapmış sayılarak buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödeneceği ifade edilmiştir.

GEÇİCİ GÖREVLENDİRİLEN ÖĞRETMENLER HAKKINDA KARAR

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü, "Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi" kapsamında geçici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerin, bu süreçte yerine getiremedikleri ek ders görevlerinin yapmış sayılması konusunda görüş yazısı yayımladı. Görüş yazısında, bu geçici görevlendirmelerin valilik onayı ile yapılması gerektiği belirtilerek, görevlendirme onaylarının valilik onayına dönüştürülmesinin uygun olacağı ifade edildi.