EKYS puanı kullanım süresi güncellendi! İşte o yerleştirme puanı belirleme kriteri..

EKYS puanı kullanım süresi güncellendi! İşte o yerleştirme puanı belirleme kriteri..

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından güncellenen yeni EKYS görevlendirme başvuru kılavuzunda puan kullanım sürelerinde güncelleme yapıldı. Yerleştirme puanı belirlenirken hizmet süresi ve hizmet puanı tarihleri de açığa çıkarıldı. İşte detaylar

İlk defa görevlendirilecek yönetici başvuruları için yeni kılavuzda yer verilen bilgiye göre hizmet süresi ve hizmet puanı hesaplaması yapılırken ders yılının son günü dikkate alınacak. Bu süre 2024 yılı için 14 Haziran 2024'e denk geliyor. Zorunlu hizmet için düşünüldüğünde 30 Eylül tarihi dikkate alınıyor.

Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak yüksek lisans yapmış olmak veya ikinci üniversite okumuş olmak ek bir puan getirmeyecek.

EKYS Puanı Kaç Yıl Geçerli Oldu?

Yeni yönetmelikte yer verilen bilgiye göre EKYS puanı 3 yıl boyunca kullanılabilecek. Atanma yapılmadığı sürece sonuçlar ilan edildikten sonra 3 yıl geçerliliğini koruyacak. Ancak aday mülakata girip tercih yaptıktan sonra yerleşemediğinde puan sonraki atamalarda kullanılabilecek.

Yerleştirme puanı belirlenirken yazılı sınav, EK-1 ve mülakat puanı dikkate alınarak genel bir değerlendirme yapılacak.

Sınav puanını alan kişi farklı bir ilde yöneticilik yapabilir mi?

Sınav puanı 3 yıl boyunca geçerliliğini koruyor. Kişi isterse farklı bir ilde idarecilik yapabiliyor fakat mülakattan alacağı puan sadece o yılı geçerli olabiliyor.