Bakan Özer açıklama yaptı: Deprem bölgesine okul inşa etmek için kollar sıvandı! 500 çelik konstrüksiyon okul yapılacak!

Bakan Özer açıklama yaptı: Deprem bölgesine okul inşa etmek için kollar sıvandı! 500 çelik konstrüksiyon okul yapılacak!
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitimde kalıcı ve uzun vadeli çözümler sunmaya devam ediyor. Kahramanmaraş'ta çelik konstrüksiyondan inşa edilecek 500 yeni okulla bölgenin eğitim altyapısını güçlendireceklerini açıkladı. Bakan Özer, yaptığı açıklamada

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kahramanmaraş'ta yaşanan deprem sonrasında bölgede eğitimin normalleşmesi için çalışmaların hızlandığını belirtti. Bakanlık olarak atacakları kalıcı adımlar için planlamaların son aşamasında olduklarını söyleyen Özer, deprem bölgesine 500 yeni çelik konstrüksiyonlu prefabrik okul yapacaklarını açıkladı. Bu okulların bölgedeki eğitim sistemine büyük katkı sağlayacağını belirten Bakan Özer, "Bu okullar kalıcı okullar olacak ve kaldırılmayacak. Eğitim alanında yapılan bu yatırımların bölgedeki insanların hayatında büyük bir fark yaratacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Bakan Özer, deprem sonrasında bölgedeki okulların da zarar gördüğüne dikkat çekerek, bu okulların onarımı ve yeniden inşası için de çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Deprem sonrasında bölgedeki eğitim faaliyetlerinin kesintiye uğramaması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden Özer, bu kapsamda okulların hızlı bir şekilde inşa edileceğini ve eğitimde normalleşme seferberliği başlatacaklarını vurguladı.

4 İLİMİZ DAHA EĞİTİMLE BULUŞACAK

bakan-ozer-aciklama-yapti-deprem-bolgesine-okul-insa-etmek-icin-kollar-sivandi-500-celik-konstr (2)

Bakan Özer, deprem bölgesine 500 yeni çelik konstrüksiyonlu prefabrik okul inşa edileceğini söyledi. Bu okulların yeni nesil yapı teknolojisi kullanılarak hızlıca inşa edileceğini belirten Özer, deprem güvenliği sağlanan kalıcı okulların bölgenin eğitim altyapısını güçlendireceğini ifade etti. Bakan Özer, ülke genelinde 18 milyon 750 bin öğrencinin eğitimine devam ettiğini ve deprem bölgesindeki 4 ilde de 861 bin öğrenciyi eğitim öğretimle buluşturmak için tüm imkanların seferber edildiğini belirtti.

UZMAN ÖĞRETMENLER DE DESTEK SAĞLAYACAK

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, deprem bölgesinde çocukların psikolojik desteği için okulların önemli bir rol oynadığını belirtti. Bu süreçte öğrenci ve öğretmenin buluştuğu yerin okul olduğunu ve bu konteyner ya da çadır da olsa öğretmenlerin öğrencilerle bir araya gelmesinin önemli olduğunu söyledi. Ayrıca, depremden etkilenen 10 ilde LGS ve YKS sınavlarına hazırlanan öğrenciler için destekleme ve yetiştirme kursları düzenlendiğini ve uzman öğretmenlerin öğrencilere destek sağladığını belirtti. Bölgedeki halk eğitim merkezlerinde 39 bin 736 kursiyere destek verileceğini vurguladı.