Açık liseye geçişte şartlar değişti! Kimler istisna kapsamına girdi?

Açık liseye geçişte şartlar değişti! Kimler istisna kapsamına girdi?

Milli Eğitim Bakanlığı örgün eğitim sürecinden Açık Öğretim Lisesi'ne geçmek isteyenler için usul ve esasları belirledi. Paylaşılan kılavuzda yer verilen bilgilere göre istisna kapsamında giren kişiler kimler oldu? İşte detaylar…

MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Cengiz Mete açık liseye geçiş sürecini zorlaştıran yeni yönetmeliğin detaylarında fark edilmeyen bazı noktalara dikkat çekti. Hangi durumlarda açık liseye geçiş yapılabilir? Yeni dönemde nelere dikkat edilmelidir?

Ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde yapılan değişiklikle açık liseye geçiş şartları değişti. Devam-devamsızlık, sınıf geçme, nakil ve geçiş konuları da yeniden düzenlendi. Öğrencinin ihtiyacına uyuyacak şekilde şekillendirilen ve daha işlevsel hale getirilen yeni yönetmelikle amaçlanan temelde izinsiz özel öğretim faaliyetlerine engel olabilmekti.

Açık liselerde farklı zorunluluklar nedeniyle örgün eğitim dışında kalan ve örgüt öğrenim hakkını kaybedenler okuyabilecek. Amacı dışında kullanılmak istendiğinde örgün eğitime alternatif görüldüğünde açık liseye geçiş hakkı sınırlandırılacak. “Herhangi bir makul gerekçe olmadan öğrencinin açık öğretime yönlendirilmesi örgün öğretimi değersizleştiriyor.”

acik-liseye-geciste-sartlar-degisti-kimler-istisna-kapsamina-girdi.jpg

“Eğitimde sunulan fırsat eşitsizliği, eğitim yatırımları ve ders araç gereçleri gibi kamu kaynaklarının israfı öğretmen istihdamındaki planlamaların aksamasına dahi sebep verebiliyor” diyen Mete,

“Bakanlık olarak yeni tedbirler almamız gerekiyordu ve bu gerekçelerle açık öğretime geçişle ilgili yeni bir düzenleme ortaya koyduk” diyerek değişimin sebebine açıklık getirdi. Peki artık kimler açık liseye geçiş hakkını sorunsuz şekilde kullanabilecek?

Milli sporcular, evde veya hastanede eğitim olan öğrenciler, engelli ya da özel öğretim öğrencileri, tutuklu ve hükümlüler, örgün ortaöğretim kurumlarında okuma hakkını kaybedenler, şehit ve gazi çocukları açık liseye geçiş hakkını kullanabilecek

Yeni yönetmelik ile sınıf tekrarına kalan, ikamet değişikliği sebebiyle devam edeceği aynı türden okulu bulunmayan, temel eğitim kurumlarından mezun olup herhangi bir örgün ortaöğretim kurumunda kaydı bulunmayanlar da bu hakkı dilekçe verip kabul gördüğünde ancak kullanabilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
8 Yorum