81 ilde eğitim gören öğrencilere mazeret sınavı geliyor! Sınav mağduriyeti ortadan kalkıyor!

81 ilde eğitim gören öğrencilere mazeret sınavı geliyor! Sınav mağduriyeti ortadan kalkıyor!

Sınavlara katılamayan öğrencilerin merakla beklediği şimdi ne olacak? sorusu netleşti. Geçtiğimiz günlerde sorunsuz şekilde tamamlanan ve Bakanlık tarafından yazılı açıklama yapılan ortak yazılı sınavlara giremeyen öğrencilerin akıbeti belli oldu. Sınav mağduriyetinin önlenebilmesi için işte alınan o karar

26-27 Mart tarihinde gerçekleştirilen ortak yazılı sınavların soru ve cevap anahtarı yakın zaman önce paylaşıldı. 81 ilde sorunsuz şekilde gerçekleştirilen yazılı sınavların ardından akıllara sınava katılmayan öğrenciler ne olacak? sorusunu getirdi.

Ortak yazılı sınavlara katılmak için belirtilen gün ve saatten dakikalar sonra sınav salonuna gelenler ek süre verilmeden sınava alındı. Fakat o gün sınav salonunda yer almayanlar da vardı. Sınav gününde yaşadığı problem nedeniyle oluşan mağduriyetin giderilebilmesi için ortak yazılı sınavlara katılamayan öğrencilere mazeret sınavı uygulanmasına karar verildi.

81-ilde-egitim-goren-ogrencilere-mazeret-sinavi-geliyor-sinav-magduriyeti-ortadan-kalkiyor.jpg

Yazılı Sınavlar Onlar için Kaldırıldı!

Ülke genelinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet veren eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin ortak sınavlara katılması gerektiği durumlarda ne yapması gerektiği de paylaşılan kılavuz ile netleşti.

İlkokullarda deneme, tarama sınavı gibi farklı isimlerle sınav yapılmamasına karar verildi. Süreç odaklı değerlendirmeye yönelik hazırlanacak ölçme araçlarının çoktan seçmeli sorularda kullanılmaması kararı alındı. İlkokul 4.sınıflar dahil olmak üzere İlkokullarda yazılı sınav saati uygulaması kaldırıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum