80 Dakika Kesintisiz Ders! Lise Blok Ders Uygulaması Son Durum!

80 Dakika Kesintisiz Ders! Lise Blok Ders Uygulaması Son Durum!

Türkiye'deki üniversitelerde yaygın olarak kullanılan blok ders uygulaması bazı meslek liselerinde de yaygın olarak kullanılıyor. Neredeyse mecburi hale doğru evrilen blok ders uygulaması sona mı erecek? Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından yapılan itiraz, kurumun blok ders uygulamasına yönelik bakış açısı ve tüm detaylar haberimizde…

Üniversitelerde yaygın olarak kullanılan blok ders uygulaması henüz lise eğitimi devam eden okullarda eğitim gören öğrenciler için de uygulanabiliyor. Bu durumdan şikayetçi olan bir öğrenci velisi çocuğunun 40 dakikalık ders yerine 80 dakikalık blok dersi alması yönünde itirazını dile getirdi.

“Çocukların 15 dakikalık teneffüs hakkının elinden alındığını” söyleyen o velinin ardından uygulamada bir değişiklik yapılır mı? merak edildi.

Konu ile ilgili Kamu Denetçiliği Kurumu veliden gelen talebin dikkate alınmamasına dikkat çekerek yazılı beyanda bulundu. “Öğrenci odaklı olmayan blok ders uygulamasına son verilmelidir” diyen veli KDK'ya başvurdu.

80-dakika-kesintisiz-ders-lise-blok-ders-uygulamasi-son-durum.jpg

Yapılan başvuruyu değerlendiren Kamu Denetçiliği Kurumu blok ders uygulamasına son verilmesine ve daha çok öğrenci merkezli bir programa geçilmesi yönünde yeni bir adım atılması tavsiyesinde bulundu.

Tavsiye başlığı altında Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından paylaşılan o dilekçede “blok ders uygulamasının talep dışı sürekli hale getirilmesi uygun değildir” ifadesine yer verildi.

“40 dakikalık dersin 80 dakikaya çıkarılması, 15 dakikalık teneffüsün dikkate alınmaması” yersiz bulundu. Öğrencinin dikkatini toplamakta zorlanması ve bu durumun dersin verimliliğini ortadan kaldırmasına da dikkat çekildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
2 Yorum