23 Nisan törenlerine katılacaklar dikkat! Ağır yaptırım: Hapse kadar yolu var!

23 Nisan törenlerine katılacaklar dikkat! Ağır yaptırım: Hapse kadar yolu var!

81 ilde coşkuyla kutlanan 23 Nisan törenlerinde izinsiz olarak resim paylaşımı yapmanın hükmü nedir? Öğretmenlerin, velilerin ve öğrencilerin merak ettiği konuya dair yanıt geldi. 23 Nisan törenlerinde izinsiz çekilen fotoğraflar için ağır ceza ve yaptırım kararı haberimizde…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu yıl hem Bakanlığa bağlı eğitim veren okullarda hem de tören düzenlenebilecek ulusa açık alanda kutlanıyor. Stadyumlarda, okul bahçelerinde ve meydanlarda düzenlenen törenler coşkuyla izleniyor. Bu törenlere katılacak vatandaşların bilmesi gereken kritik bir detay bulunuyor.

Törenlerde yer alan çocukların görüntülerini çekip izinsiz olarak sosyal medyada paylaşanlar için uyarı geldi. 23 Nisan törenlerinde yapılan provaları anı olsun diye saklayanlar fakat görüntüleri sosyal medyasında paylaşanlar cezaya çarptırılabilir.

Para Cezası Dışında Hapis İstemi Bulunuyor!

Devletin özel korumasında olan çocukların özel hayatının ihlali olarak görülen bu durum ailelerden izin alınmadığı müddetçe yasal olarak cezai yaptırımı bulunan bir uygulamadır. Aileler çocuklarının farkında olmadan resimlerinin çekilip izinsiz şekilde sosyal medyada paylaşıldığını fark ederse suç duyurusunda bulunabilir.

Bu hak yasalar tarafından korunmaktadır. Hatta karşı tarafa açılacak dava ile tazminat ödemek durumunda bırakılabilir. Bazı hallerde 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası hakkı dahi bulunuyor. Türk Ceza kanununda belirtilen özel hayatın gizliliği kanununun aşılması sebebiyle bu tarz ceza ile karşılaşmak mümkün oluyor.

İzinsiz Fotoğraf Paylaşmanın Cezası (KAYNAK):

Para Cezası: İzinsiz fotoğraf paylaşımı suçunu işleyenler, mahkeme tarafından para cezasına çarptırılabilirler. Cezanın miktarı, suçun şiddetine ve yerel yasalara göre değişebilir.

Hapis Cezası: Bazı yargı sistemleri, izinsiz fotoğraf paylaşımı suçunu işleyenleri hapis cezasıyla cezalandırabilir. Hapis cezasının süresi, suçun ciddiyetine bağlı olarak değişebilir.

Tazminat: Mağdur olan kişiler, hukuki yollara başvurarak maddi ve manevi tazminat talep edebilirler. Bu, suçu işleyen kişinin mağdura zarar verdiği durumlarda uygulanabilir.

Sosyal Sonuçlar: İzinsiz fotoğraf paylaşımı suçu, suçlu kişinin sosyal ve hukuki sonuçlarla karşılaşmasına neden olabilir. Özellikle sosyal medya platformları, suçlu kişinin hesaplarını askıya alabilir veya kapatabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.