Yönetmelik Değişikliği Yapan MEB'e Eleştiri Geldi

Yönetmelik Değişikliği Yapan MEB'e Eleştiri Geldi

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan'dan son dakika yönetmelik değişikliği yapan MEB'e eleştiri geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı son dakika kararıyla proje okulları yönetmeliğinde değişiklik yaptı ve 4 senesi dolan öğretmenlerin çalışma süresini 2 yıl, müdür, müdür yardımcısı ve müdür pozisyonundaki kişilerin ise çalışma süresini 1 yıl daha uzattı.

Bu son dakika yönetmelik değişikliğine karşılık olarak Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan'dan eleştiri geldi.

Geylan eleştirisini şu şekilde dile getirdi ;

Proje okullarına öğretmen ve yönetici atamalarıyla ilgili başvuru süreci 19 Haziran’da bitti.

Bu okullarda görev almak isteyen binlerce meslektaşımız mebbis üzerinden başvurusunu yaptı.

Ama gel gelelim MEB dün gece yarısı yayınlanan yönetmelik değişikliğiyle 4 ve 8 yılını dolduran öğretmenlerin ve özellikle de yöneticilerin görev süresini 1 yıl uzattı!

Apar topar gerçekleştirilen bu değişikliğin nedenini ve “kimlerin” talebine karşılık olarak yapıldığını çok merak ediyoruz(!)

Ayrıca MEB’e sormak istiyoruz:

-Madem mevcut idareci ve öğretmenlerin görev süresini uzatacaktınız binlerce meslektaşımızın başvurusunu neden aldınız?

-Kılavuz yayınlandıktan ve süreç nihayete ermek üzereyken, yani maç devam ederken, hangi amaç ve niyete hizmet etmek için kuralları değiştiriyorsunuz?

-Yıllardır keyfiyetin ve yandaş kadrolaşmanın aparatı haline getirilen proje okullarında “aynı tas aynı hamam” düzen devam mı edecek?

-Türkiye Yüzyılı’nı, liyakat yerine, mensubiyetler üzerinden tanzim edilerek kurulmuş olan garabet sistemi muhafaza ederek mi inşa edeceğiz?

Sayın Bakan Yusuf Tekin‘e çağrıda bulunuyoruz:

-Proje okullarımızın yönetici atamalarını da yönetici atama yönetmeliğine tabi şekilde sınav esaslı şekilde yapalım.

-Akademik başarısı en yüksek öğrencilerimizin okuduğu bu okullarımızı, tam bir keyfiyet içerisinde “birilerinin çiftliği” haline getiren düzenden kurtaralım, yönetici ve öğretmen atamalarını objektif kriterlere göre gerçekleştirelim.

Aksi takdirde; Ülkemizin geleceği olan başarılı öğrencilerimizin sınavla yerleştiği bu okullarımızın liyakat sahibi ehil ellere emanet edememenin vebalini kimse kaldıramaz!

Talip Geylan

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

12 Yorum