Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Görev Süresi 5 Yıla Düşürülecek!

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Görev Süresi 5 Yıla Düşürülecek!

14 Mayıs genel seçimler öncesinde uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik süreleri ile ilgili 10 yıllık görev yapma süresinin 5 yıla indirileceğini belirten Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in belirttiği durumun bu yıl yetişip yetişmeyeceği merak ediliyor.

Uzman Öğretmenliğin 5 Yıla Düşürülmesi Çalışması Bu Yıl Yürürlüğe Konacak mı?

Öğretmenlik Meslek Kanunu ve kariyer basamaklarında tanımlanana göre 10 yıl boyunca öğretmenlik görevini yetine getirenlerin unvanının ‘Uzman Öğretmen’ ve 10 yıl boyunca uzman öğretmenlik görevini yerine getirenlerin unvanının ‘Başöğretmen’ olabileceği belirtilmişti. Unvan değişiklikleri için bir de yapılacak olan sınavlardan 70 ve üzeri puan alınması gerekiyordu. Sınavlardan ve verilecek eğitimlerden muaf olacak adaylar ise şu şekilde belirtilmişti: Yüksek lisans mezunları için ‘Uzman Öğretmenlik Sınavı’ muaf olurken Doktora mezunları için ‘Başöğretmenlik’ sınavından muafiyet hakkı bulunuyordu.

Konuya ilişkin 14 Mayıs genel seçimler öncesinde bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer 10 yıl olan görev yapma süresinin her iki unvan için de 5 yıla düşürüleceğini belirtti. Henüz kılavuzda bir kanun değişikliği gerçekleşmediği için günümüzde halen daha 10 yıl çalışma şartları bulunmakta.

Katıldığı bir televizyon programında Meclis’in ilk açılışı sonrasında ele alınacak konunun bu olduğunu belirtilen Mahmut Özer çalışmaların bitişinin ardından konunun yasa haline getirileceğini bildirdi.

5 Haziran 2023 Pazartesi günü Meclis yaşama faaliyetlerini başlatacak. Ancak ilgili sınavlara ilişkin başvurular 9 Haziran 2023 tarihinde sona eriyor. Bu nedenle eğer gerekli çalışmalar 5 – 9 Haziran tarihleri arasında tamamlanabilirse 5 yıl boyunca görev yapmış öğretmenlerin sınava başvurma haklarının doğması ihtimali bulunmaktadır. Bakanlığın ilgili tarihte çalışmayı yetiştirmek için çaba gösterdiği ifade edilmiştir. Sınava girmek isteyen adayların ilgili kanunun değişikliğini takibe alabilirler.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

11 Yorum