Uzman Öğretmenlik 5 Yıl, Rotasyon, Ek Ders Ücretleri.. Bakan Tekin'den açıklama var

Uzman Öğretmenlik 5 Yıl, Rotasyon, Ek Ders Ücretleri.. Bakan Tekin'den açıklama var

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmenler odası sohbetlerinde, uzman öğretmenliğin 5 yıla inmesi, rotasyon, ek ücretleri ve maaşlar hakkında sorulan soruları yanıtladı..

Öğretmenle odası sohbetlerinin bu sefer ki durağı İstanbul oldu. Bakan Tekin, öğretmenler ile buluştu ve merak edilenleri cevapladı.

Uzman Öğretmenlik 5 Yıl, Rotasyon, Ek Ders Ücretleri..

Sabancı Öğretmenevinde öğretmenler ile bir araya gelen Bakan Tekin, uzman öğretmen 5 yıla inmesi, rotasyon, ek ücretleri ve maaşlar hakkında sorulan soruları yanıtladı.

Bakan Yusuf Tekin'e ilk soru uzmanlık öğretmenlik ve kariyer basamakları konusundan soruldu. Bakan Tekin yanıt olarak; "Kariyer ve uzmanlık sınavını müsteşarlık döneminde de yapabilirdik, fakat öğretmenleri sınava tabii tutmak istemedim. Uzman ve başöğretmenlik 5 yıl 10 yıl süreleri ile ilgili anayasa mahkemesi gerekçeli kararını bekliyoruz." dedi.

68226.jpg

İşte öne çıkan diğer konular:

* İlkokulların 5 yıl olması şeklinde değil ama farklı bir çalışmamız var.

* Ayrıca sınıf tekrarı konusunda da çalışmamız var.

* Ek dersler ve maaşlar ile ilgili gelen soruya yönelik ''hepimiz kemer sıkacağız'' dedi

* Daha önce rotasyon yaptık, kıyamet koptu. Şu an rotasyon ile ilgili çalışma yok. İleride rotasyon ile ilgili çalışma yaparsak, sahip çıkın.

* Branş öğretmenlerin ilkokul derslerine girmesinden yanayım ancak bu mümkün gözükmüyor.

* Bilsem sistemine sıcak bakmıyorum. Bilsem kurumlarının artmasını tasvip etmedim. Bilsem ve proje okulları ile ilgili farklı kapsamlı bir çalışmamız var. Bilsem kurumları kapanacak diye bir şey yok.

* Alan değişikliğini şu şekilde yapacağım. Atandığınız tarihte kpss puanınız kaç ise onun üstünde bir branşa atamanızsınız. Alan değişikliğine KPSS şartı gelecek.

* Çok eleştiri aldığı karma eğitim ile ilgili olarak; "Ben karma eğitime karşı değilim asla yıllar üniversitelerde demokrasi ve insan hakları dersi verdim'' ifadelerini kullandı.

Öğretmenlerle dertleşmek ve sahada karşılaşılan sorun alanlarıyla ilgili konularda istişarelerde bulunmak için sık sık bir araya geleceklerini ifade eden Bakan Tekin, öğretmenlerden gelen görüş ve önerileri memnuniyetle değerlendireceklerini söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

133 Yorum