Ücretli Öğretmenler Sendika Kuruyor

Ücretli Öğretmenler Sendika Kuruyor

Ücretli Öğretmenler Dayanışma Derneği Başkanı Levent Atasoy, “Ücretli öğretmenlerin temsil hakkının sağlanabilmesi için bir sendika kurma kararı aldık” dedi.

Ücretli Öğretmenler Sendika Kuruyor

Milli Eğitim Bakanlığı yeni eğitim öğretim yılında öğretmen açığı bulunan okullarda ücretli öğretmen görevlendirme sürecini başlatmışken asgari ücretin altında maaş alan ücretli öğretmenler seslerini duyurabilmek için sendika kurma kararı aldıklarını duyurdu. Karara ilişkin açıklamalarda bulunan Ücretli Öğretmenler Dayanışma Derneği Başkanı Levent Atasoy, ücretli öğretmenlerin sendikal olarak temsil edilemediğini ifade ederek, “Ücretli öğretmenlerin temsil hakkının sağlanabilmesi için bir sendika kurma kararı aldık” dedi.

Eğitim sistemi yazboz tahtası haline gelirken, sistemde sadece öğrenciler değil öğretmenler de mağdur oluyor. Öğretmen atamalarındaki yanlış uygulamalar sonucunda sistemde sorunlar ortaya çıkarken, Millî Eğitim Bakanlığı ise var olan öğretmen sorunlarını çözmek yerine geçici çözüm olan ücretli öğretmenlik uygulamasını uygulamaya devam ediyor. Asgari ücretin altında ücretler ile çalışmaya devam eden ücretli öğretmenler, seslerini duyurabilmek için sendika kurma kararı aldığını duyurdu.

“ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERİMİZİN DE SENDİKASI OLSUN İSTİYORUZ”
Ücretli öğretmenlerin sendikal olarak temsil edilemediğine dikkat çeken Ücretli Öğretmenler Dayanışma Derneği Başkanı Levent Atasoy, ücretli öğretmenlerin öğretmen sayılmadığı için öğretmen sendikalarına üye olamadığına vurgu yaparak, “İşçi sendikaları var, diğer özel sektörde çalışanlar, buna öğretmenlerde dâhil isçi sendikalarında kendilerine yer bulabiliyorlar, bu da çok sınırlı bir temsil hakkını sağlıyor. Biz de sınırlı da olsa ücretli öğretmenlerin haklarını ve bütün ücretli çalışan meslek gruplarını temsilen bir sendika kuracağız. Ücretli öğretmenlerin de bir sendikası olsun istiyoruz” dedi.

“DERNEK OLARAK ARTIK SENDİKAL OLARAK FAALİYETLER GÖSTERECEĞİZ”
Ücretli öğretmenlerin statü açısından sorunlarının olduğunu belirterek, sorunlarını duyurmakta zorlandıklarını belirten Atasoy, temsil edilmek istediklerini kaydederek, “Ücretli öğretmenler mağdur olmaya devam ediyor. Asgari ücretin ve kadrolu öğretmenlerin maaşlarının yükseltildiği bir dönemde hala arkadaşlarımızın maaşı en çok 3 ile 6 bin lira gibi komik rakamlarda. Buna çözüm arıyoruz. Emektarlar ise yıllarca hizmet ettiler, bu yaştan sonra emekli de olamıyorlar, kendilerine iade-i itibarlarının verilmesini istiyoruz. Hepsi yıllarca hizmet ettiği için uzman sayılan bu arkadaşlarımız atama istiyorlar. Ücretli Öğretmenler Dayanışma Derneği olarak artık sendikal olarak faaliyet göstereceğiz, oluşum halindeyiz” ifadelerini kullandı.

Milli Gazete

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

4 Yorum