Son Dakika! Sınıf Değişikliği işlemleri için sınırlama getirildi!

Son Dakika! Sınıf Değişikliği işlemleri için sınırlama getirildi!
MEB’in resmi sitesinden paylaşılan ilkokul ve ortaokul adrese dayalı kayıt duyurusunun ardından yeni bir gelişme yaşandı. Sınıf değişikliği ile ilgili bilinmesi gerekenler

MEB artık ilkokul 1.sınıfa başlayacak olan öğrencinin kaydını otomatik olarak adrese dayalı kayıt sistemi üzerinden gerçekleştirecek. Aynı zamanda sınıf, şube ve öğretmen seçimi de tamamen bakanlığa ait olacak.

İlkokul 1.sınıf öğrencisinin şube ve öğretmen seçimi kura yolu ile yapılacak. Aynı dönemde Ortaokul 5.sınıf öğrencisi şube seçimi de kura yolu ile yapılacak. Bu duyuruda dikkat çeken başka bir detay daha göze çarpıyor.

MEB geçtiğimiz yıl sonu yaptığı yönetmelik güncellemesi ile sınıf değişikliği işlemleri içinde bir sınırlama getirdi. Sınıfında huzursuzluk yaşayanlar, sınıfını değiştirmek isteyenler için milat kabul edilen gelişme ile ne değişti?

Öğrenciler artık bir eğitim öğretim yılı içinde sadece bir kereye mahsus sınıf değişikliği yapabilecek. Bu isteği ancak rehberlik servisi görüşü doğrultusunda gerçekleşecek. Rehber öğretmenin onayı verilmediğinde talebi reddedilebilecek.

Meb Hocam / ÖZEL HABER