Sınav gözetmen ücreti ne kadar oldu? ÖSYM ve MEB sınavlarında görev yapanlar ne kadar alacak? İşte haberin detayları..

Sınav gözetmen ücreti ne kadar oldu? ÖSYM ve MEB sınavlarında görev yapanlar ne kadar alacak? İşte haberin detayları..

2023 yılında yapılacak olan ÖSYM ve Milli Eğitim Bakanlığı sınavları öğretmenler için ek gelir kaynağı olmaya devam ediyor. Öğretmenler, MEBBİS üzerinden sınav görevlerine başvurarak gözetmen, bina sorumlusu, salon başkanı gibi görevleri.

Yapılan son zam düzenlemelerinin ardından emekli ve memur maaşlarında yüzde 30'luk bir artış gerçekleştirildi. Bu artış, öğretmenlerin de sınavlarda görev alacakları ücretleri de etkiledi. Milli Eğitim Bakanlığı ve ÖSYM tarafından düzenlenen sınavların organize edilmesi, koordinasyon sürecinde birçok öğretmenin görev almasını gerektiriyor. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi sınavları için görev alacak olan öğretmenler, GİS üzerinden başvuru yaparken, Milli Eğitim Bakanlığı sınavları için görev almak isteyen öğretmenler ise MEBBİS üzerinden başvuru yapabiliyor.

2023 yılında Ocak ve Haziran ayları arasında düzenlenecek olan sınavlarda gözetmen, bina sorumlusu, salon başkanı gibi görevlerde bulunacak öğretmenlerin alacakları ücretler de belirlendi. Sınav gözetmen ücretleri, öğretmenlerin görev aldığı sınavlarda aldıkları pozisyona ve sınavın türüne göre farklılık gösteriyor. Öğretmenler, sınavların organizasyonu ve düzenlenmesi sürecinde üstlendikleri görevler karşılığında belirli bir ücret almaktadır.

SINAV GÖREVLİSİ ÜCRETLERİ NE KADAR OLDU?

sinav-gozetmen-ucreti-ne-kadar-oldu-osym-ve-meb-sinavlarinda-gorev-yapanlar-ne-kadar-alacak-ist

2023 yılında gerçekleştirilecek sınavlarda görev alacak Bina Yöneticisi, Bina Sınav Sorumlusu ve Bina Sınav Sorumlusu Yardımcısı ücretleri belirlendi. Yapılan hesaplamalar sonucunda, ücretler yüzde 15'lik vergi dilimine göre belirlendi. Buna göre, 2022 yılında Bina Yöneticisi yüzde 15'lik vergi dilimine göre 533 TL alırken, 2023 yılında 694 TL alacak. Aynı şekilde 2022 yılında Bina Sınav Sorumlusu yüzde 15'lik vergi dilimine göre 562 TL alırken, 2023 yılında 1.096 TL alacak. Bina Sınav Sorumlusu Yardımcısı ise 2022 yılında yüzde 15'lik vergi dilimine göre 477 TL alırken, 2023 yılında 740 TL alacak.

GÖZETMEN ÜCRETLERİNDE ARTIŞ SÖZ KONUSU

2023 yılında yapılacak ÖSYM ve MEB sınavlarında görev alacak öğretmenlerin alacakları ücretler belli oldu. Yapılan hesaplamalara göre, 2022 yılında yüzde 15'lik vergi dilimine göre ödenen ücretlerin, 2023 yılında artış göstermesi bekleniyor. Bina yöneticisi, sınav sorumlusu, salon başkanı, gözetmen ve engelli gözetmen gibi görevlerde bulunacak olan öğretmenlerin alacakları ücretler yüzde 15'lik vergi dilimi esas alınarak hesaplandı. Vergi dilimlerine göre değişiklik gösterebilecek olan ücretler, MEB tarafından yapılacak sınavlar için belirlenen tutarlardır. 2022 yılında görev alan bir gözetmenin yüzde 15'lik vergi dilimine göre aldığı ücret 449 TL iken, 2023 yılında bu tutar 584 TL olacak. Benzer şekilde, diğer görevlerde bulunan öğretmenlerin de ücretlerinde artış yaşanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.