Şiddetli Yağmur Sebebiyle Okullarda Eğitim Ara Verildi

Şiddetli Yağmur Sebebiyle Okullarda Eğitim Ara Verildi

Meteoroloji tarafından verilen "turuncu kod" uyarısı sonucunda, Kastamonu'nun kuzey kesimlerinde etkili olan şiddetli yağışlar sebebiyle İnebolu ilçesindeki okullarda eğitime ara verildi.

Şiddetli Yağmur Sebebiyle Okullarda Eğitim Ara Verildi

İnebolu ilçesinde yoğun yağışlar nedeniyle okullar tatil edildi. Meteoroloji tarafından verilen "turuncu kod" uyarısı sonucunda, Kastamonu'nun kuzey kesimlerinde etkili olan şiddetli yağışlar, İnebolu Çayı'nın taşma noktasına gelmesine sebep oldu.

Karayolları, DSİ, İnebolu Belediyesi ve Özel İdare ekipleri, İnebolu Çayı'nın taşma tehlikesine karşı gece boyunca dere kenarlarında önlem aldı. Sel suları, İsmetpaşa ve Abdurrahmanpaşa caddelerinde hasara yol açtı ve bu nedenle ulaşım tek şeritten sağlanmaya başlandı.

AFAD ve UMKE ekipleri sevk edildi

Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı AFAD ve UMKE ekipleri İnebolu'ya sevk edildi. Güvenlik önlemi amacıyla tüm okullarda eğitim bir gün süreyle durduruldu.

İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, yoğun yağışlarla ilgili olarak dün akşamdan beri zorlu bir durumla karşı karşıya olduklarını belirtti. İnebolu Çayı'nın su seviyesinin yüksek olduğunu ifade eden Baycar, dere kenarlarına taşlarla setler oluşturarak önlem aldıklarını söyledi. Terminal Köprüsü üzerinde suyun geçişini engellemek amacıyla iş makineleriyle malzemelerin temizlendiğini de ekledi.

Baycar, vatandaşlardan duyarlı olmalarını ve tedbirli davranmalarını istedi. Dere kenarında oturanların üst katlara çıkması, işi olmayanların ise dere kenarında bulunmaması konusunda uyarıda bulundu. Okulların pazartesi gününden itibaren tatil edildiğini duyuran Baycar, özellikle dere kenarındaki iş yerlerinin tehlike geçene kadar kapalı kalmasını önemle vurguladı. Tedbirlerle birlikte bu felaketi herhangi bir sıkıntı olmadan atlatacaklarına inandığını da ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.