Özel Okul Ücretlerinde Zam Hesaplaması Değişti!

Özel Okul Ücretlerinde Zam Hesaplaması Değişti!

Resmi Gazete’ de duyurulan değişiklik ile birlikte, artık özel okullarda yıllık zam oranını MEB belirlemeyecek. İşte detaylar..

Özel Okul Ücretlerinde Zam Hesaplaması Değişti

Enflasyona bağlı olarak özel okul fiyatlarında yüksek artışlar son iki yılda velilerin tepkilerine neden olmuştu. Hürriyet'ten Beyazıt Şenbük'ün haberine göre , 5 Ağustos tarihli Resmî Gazete’de duyurulan değişiklikle eskiye dönüldü. Buna göre artık ücret artışlarını MEB belirlemeyecek. Zam miktarı önceki yıllarda olduğu gibi ÜFE + TÜFE’nin toplamının ikiye bölünmesi ve çıkan rakamın üstüne en fazla yüzde 5 eklenmesiyle saptanacak.

"Özel okullar üzerinde ekonomik baskı oluştu"

Kararı değerlendiren Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Başkanı Zafer Öztürk ocak ayında kararın iptal edilmesi için dava açtıklarını hatırlatarak şunları söyledi:

"Önümüzdeki 2023-2024 eğitim öğretim yılını kapsayacak şekilde alınan yüzde 65’lik artış oranı nedeniyle kurumlarımız çok ciddi sıkıntı içerisinde. En önemli gider kalemimiz öğretmenlerimizin ve çalışan personelimizin ücretleri. Orana bakarsak asgari ücret 2 senede 2 bin 825liradan 11 bin 402liraya geldi. Biz ise önce yüzde 36 sonra yüzde 65 sınırlamayla karşı karşıya kaldık. Özel okullar üzerinde ciddi bir ekonomik baskı oluştu. Yeni kararın kısa ve orta vadede bizim için çok büyük bir getirisi olmayacak ama gelecek için adaleti sağlayacak.”

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.