Okullar 2 Temmuzda mı Kapanacak? Flash İddianın Gerçeklik Payı Var mı?

Okullar 2 Temmuzda mı Kapanacak? Flash İddianın Gerçeklik Payı Var mı?

Öğretmenlerin kullandığı bir telefon uygulamasında okulların kapanış tarihinin bir anda 2 Temmuz'a çekilmesi okullar 2 hafta geç mi kapanacak sorusunu akıllara getirdi.

Okullar 2 Temmuzda mı Kapanacak? Flash İddianın Gerçeklik Payı Var mı?

mebhocam.com olarak bir anda öğretmenlerin gündemine düşen okulların 2 Temmuzda kapanacağını iddiasını araştırdık. Buna göre öğretmenlerin kazanım için kullandığı bir uygulamada kapanış tarihi bir anda 2 Temmuza çekildi.

Öğretmenler arasında bir anda "Okullar 2 Temmuzda mı kapanacak?" sorusu dolaşmaya başladı.

Milli Eğitim Bakanlığının takvimi şöyle:

OKULLAR NE ZAMAN KAPANACAK?

MEB tarafından yayımlanan 2022-2023 takvimi sonrasında okulların kapanacağı tarih belli oldu. erecektir. Bu bilgi doğrultusunda okullar 16 Haziran 2023 Cuma günü tatile girecek.

1) Ramazan Bayramı Tatili : 20, 21, 22 ve 23 Nisan 2023 tarihlerinde olup 3,5 gündür. Bu tatilin 1,5 günü iş gününe denk gelmektedir.

2) Kurban Bayramı Tatili: 27 Haziran-01 Temmuz 2023 tarihleri arasında olup, 4,5 gündür. Bu tatil 2022-2023 ders yılı dışında kalmaktadır.

3) 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramında öğrenciler okuldaki törenlere katıldıkları için bu resmî tatil günleri iş günü olarak sayılmaktadır.

4) Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin çalışma takvimine dair 15 inci maddesinin birinci fıkrası hükümleri doğrultusunda; " Ders yılı iki döneme ayrılır ve her dönemde bir ara tatil yapılır . Ders yılının başlaması, yarıyıl tatili, ara tatiller ile yaz tatili ve ders kesimi tarihleri Bakanlıkça duyurulur. Ders yılının 180 iş gününden az olmaması esastır. Ancak 180 inci iş gününün hafta arasına rastlaması durumunda ders yılının bitim tarihi, haftanın son iş gününe kadar uzatılır. Ders yılının süresi, derslerin başladığı günden kesildiği güne kadar okulun açık bulunduğu günlerle öğrencilerin törenlere katıldıkları resmî ve mahallî bayram günleri sayılarak hesaplanır. Bu tarihler göz önünde bulundurularak millî eğitim müdürlüklerince hazırlanacak çalışma takvimi valilik onayı ile yürürlüğe konur."

5) Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin çalışma takvimine dair 5 inci maddesinin birinci fıkrasına göre; "Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında ders yılı süresinin 180 iş gününden az olmaması esastır."

Dolayısıyla uygulamada yazan tarih gerçeği yansıtmamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığıda okulların kapanış tarihinde bir değişikliğe henüz gitmemiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum