Okul üniforması giymek zorunlu mu? Serbest kıyafetle okula gidilebilir mi? Yasal dayanağı nedir?

Okul üniforması giymek zorunlu mu? Serbest kıyafetle okula gidilebilir mi? Yasal dayanağı nedir?

Okul üniforması giymek veya serbest kıyafetle okula gitmek. Yıllardır tartışılan konuda geçerli olan kural hangisidir, sizlerle yasal dayanağıyla beraber paylaşıyoruz.

Okul üniforması giymek veya serbest kıyafetle okula gitmek. Yıllardır tartışılan konuda geçerli olan kural hangisidir, sizlerle yasal dayanağıyla beraber paylaşıyoruz. Baştan yasal dayanağımız olan yönetmeliği sizlerle paylaşalım.

İlgili yönetmeliği görmek için tıklayınız.

Yıllar içinde okullarda giyilen üniformalar da değişti. Kravat, gömlek, pantolon-etek gibi eski üniformaların yerini artık okulların kendi logolarıyla satılan tişörtler, hırkalar, modaya uygun kazaklar aldı.

Peki okullardaki kıyafet uygulamasının dayanağı nedir? Öğrenciler okula serbest kıyafetle gelebilir mi?

Okullarda öğrencilerin giyeceği kıyafetlerle ilgili düzenlemeler, Milli Eğitim Bakanlığının MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI OKUL ÖĞRENCİLERİNİN KILIK VE KIYAFETLERİNE DAİR YÖNETMELİK ile belirlenmiştir.

Yönetmeliğin 3.1. Maddesinde "Öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamaz." ibaresi bizlerin okul kıyafeti uygulamasının kaldırıldığı anlamını çıkarmamızı sağlar.

ANCAK

Yönetmeliğin 3.2. Maddesinde tam tersi bir durum söz konusudur.

Ancak, okul yönetimi ve okul-aile birliğinin koordinatörlüğünde, 4 üncü maddede yer alan sınırlamalara aykırı olmamak kaydıyla, velilerin yüzde ellisinden fazlasının muvafakati alınarak ilgili eğitim-öğretim yılı için okul kıyafeti veya kıyafetleri belirlenebilir.

Yani okul aile birliği toplantısında velilerin okul kıyafeti uygulamasıyla ilgili oylaması neticesinde, velilerin yarısından fazlasının kararı okul kıyafeti uygulaması veya serbest kıyafet uygulaması yönünde bir durumu belirler.

AYRICA

Şu durumlar da unutulmamalı.

Kılık ve kıyafet sınırlamaları

MADDE 4 (1) Öğrenciler;

a) Öğrenim gördükleri okulun arması ve rozeti dışında nişan, arma, sembol, rozet ve benzeri takılar takamaz,

b) İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve mevsim şartlarına uygun olmayan kıyafetler giyemez,

c) Yırtık veya delikli kıyafetler ile şeffaf kıyafetler giyemez,

ç) Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemez,

d) (Değişik: 22/9/2014-2014/6813 K.) Okullarda yüzü açık bulunur; siyasî sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz; saç boyama, vücuda dövme ve makyaj yapamaz, pirsing takamaz, bıyık ve sakal bırakamaz,

PEKİ KURALLARA UYMAZSAK

Yaptırımlar

MADDE 5 (1) Bu Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket eden ortaokul öğrencilerine 27/8/2003 tarihli ve 25212 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği; lise öğrencilerine 19/1/2007 tarihli ve 26408 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği hükümleri uygulanır.

(2) Bu Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket eden okul yöneticileri hakkında ilgili disiplin hükümleri uygulanır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.