Okul Müdüründen Öğretmenlere Rest: Bana Koşulsuz Şartsız İtaat Edeceksiniz.

Okul Müdüründen Öğretmenlere Rest: Bana Koşulsuz Şartsız İtaat Edeceksiniz.
Mevzuata aykırı işlem yaptıran müdüre gelen itirazlara karşı Okul Müdürünün öğretmenlere 'Bana koşulsuz şartsız itaat edeceksiniz.' dediği iddia edildi.

Bir kurumda görev yapan müdürden akıl almaz sözler geldiği gündeme bomba gibi düştü. Kurumda görev yapan öğretmenlerden alınan bilgilere göre bunun ilk olmadığı, kademe değiştiren özel eğitim öğrencilerinin kademe değişikliği raporlarının çıkartıldığı yaz döneminde yoğunluk olmasının üzerine kurum müdürü tarafından kurumda çalışan tüm psikolojik danışmanlara “Son 6 ayda değerlendirmeye gelen özel eğitim öğrencilerinin kademe değişikliği raporları öğrenci veya veli çağırılmadan rehber öğretmenler tarafından yapılacak.” denilerek mevzuata aykırı işlem yapmalarını istediği, tüm psikolojik danışmanların bunun mevzuata aykırı olduğunu, öğrenci veya veli olmadan değerlendirme yapmanın usulsüz olduğunu ifade etmelerine karşılık kurum müdürü tarafından “Demek öyle, madem her şey mevzuat bundan böyle 08.00’i 1 geçe gelene soruşturma açacağım.” sözleriyle tehdit edildi ifade edilmiştir.

Kurum müdürünün öğretmenlere verilecek izni ve mesai çıkış saatlerini de sendikal ayırımı yaparak verdiği öğrenildi. 4688 sayılı kanun Madde 18’ e göre “Kamu işvereni kamu görevlileri arasında sendika üyesi olmaları veya olmamaları nedeniyle bir ayırım yapamaz.” Bu kanun maddesine de aykırı davranan kurum müdürünün kendi üyesi olduğu sendikaya üye olanlara izin ve mesai çıkış saatlerine kolaylık sağladığı bunu dile getiren öğretmenlere de “Bu benim sağladığım bir inisiyatif, sevdiğimle sevmediğimi çalışanla çalışmayanı bir mi tutacağım.” “Evet, izin veriyordum çünkü …. Hoca’nın üyeliği vardı. Ben istediğime istediğim şekilde davranırım.” “Köpeği sahibinin hatırına veririm.” Cümleleriyle karşılık vererek, bu konuşulan konunun başka yerde duyulduğun da “Konuştuğumuz şeyleri kapalı kapılar ardından, şuradan, buradan duyarsam kurumu darmaduman ederim” şeklinde tehditte bulunarak . “Kurumu darmaduman ederim” cümlesini iki üç defa ses tonunu yükselterek söylemiştir.

Kurum müdürünün hukuka aykırı bir şekilde aylık olarak 150 TL kömür yakma parasını toplaması üzerine öğretmenlerin bunun artık kabullenemeyeceği ifade etmesi üzerine kendisine bir protesto olarak algıladığını belirtiği, “Sizin karın ağrınız ne, bre vicdansızlar, fitne fücur yuvası haline getirdiğiniz mutfağı kapatacağım, bu fitne ve fücur birliğini dağıtacağım, istediğiniz yere şikayet edin, tuzumuz kuru çok şükür, bundan böyle yemek yok, çay yok, kahve yok, ikinci bir emre kadar mutfak kapalı olacak” ifadelerini kullandığı, 01/03/2023 tarihinden itibaren kaloriferlerin yakılmayacağını odalarda klima çalıştırmanın kesinlikle yasak olduğunu belirtmiştir.

Kurumda çalışan öğretmenlerin çalışma azmi ve hevesini kırmak için elinden geleni yapan kurum müdürü öğretmenlerin ağlaması ve birbirlerine bu dertleri anlatması üzerinde DYS üzerinden de öğretmenlere “Görevde Dikkat Uyarısı” ile ihtarname gönderip kınama cezası ile tehdit ederek “Daha 5 ay var, gidip gitmeyeceğinizde belli değil, ben de gemileri yaktım” demiştir. Güç zehirlenmesi yaşayan kurum müdürünün bu yaptıklarına artık dayanamayan öğretmenlere Cizre İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne dilekçe ile başvurarak şikayetçi oldular.

Eğitim Gücü Sen Şırnak Şube Başkanı Ahmet KUTLU “ Büyük bir çalışma azmi ve isteğiyle ilimizde görev yapan öğretmenlerimizin çalışma azmine ve isteğine zarar veren, kurum iklimini bozan, devletin makam ve mevkisini egosunu tatmin etmek için kullanan kurum müdüründen şikayetçiyiz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzden ricamız sürecin sağlıklı bir şekilde başlatılıp sonlandırılmasıdır. Sonuna kadar öğretmenlerimizin yanındayız “

Kaynak: Kamubiz

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.