Öğretmenler için beklenen af gelecek mi? Zorunlu hizmet affı tekrar olur mu? İşte beklenen çözümün detayları..

Öğretmenler için beklenen af gelecek mi? Zorunlu hizmet affı tekrar olur mu? İşte beklenen çözümün detayları..

Öğretmenler için beklenen af gelecek mi? Zorunlu hizmet affı tekrar olur mu? İşte beklenen çözümün detayları..

Devlet yönetiminde mevzuatın yanı sıra uygulanan geleneklerin de varlığı doğrudur. Zorunlu hizmet affının da 10 yılda bir gelen bir uygulama olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda, 2010 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle, yönetmeliğin yayım tarihinden önce göreve başlayan öğretmenleri zorunlu hizmetten muaf tutulmuştur.

Ancak daha sonra bu yönetmelik yürürlükten kaldırılmış ve yerine 2015 yılında yayımlanan yeni bir yönetmelik gelmiştir. Bu yönetmeliğe göre, 6 Mayıs 2010 tarihinden sonra göreve başlayan öğretmenler zorunlu hizmete tabi tutulmuştur. Bu şekilde, zorunlu hizmet affı uygulaması da belirli aralıklarla devam etmektedir.

BİR TÜRLÜ HAYATA GEÇMEDİ

ogretmenler-icin-beklenen-af-gelecek-mi-zorunlu-hizmet-affi-tekrar-olur-mu-iste-beklenen-cozumu-1

2017 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, coğrafi bilgi sistemlerinin revize edilmesi ve okulların yeniden değerlendirilmesi ile ilgili açıklamalar yapmıştı. Bu projenin bir parçası olarak Türkiye'deki yaklaşık 70 bin okulun, sosyo-kültürel şartlar, coğrafi koşullar, güvenlik koşulları ve fiziki imkanlar gibi 200'den fazla gösterge üzerinden notlandırılması planlanıyordu. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni bir zorunlu hizmet sistemi için hazırlık yapması, zorunlu hizmet affı bekleyenleri heyecanlandırmıştı. Ancak bu projenin hayata geçirilmemesi nedeniyle, zorunlu hizmet affı konusunda bir gelişme yaşanmadı.

RESEN ATAMA İŞLEMİ YAPILMIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü internet sitesinde yer alan bilgilere göre, şu anda zorunlu hizmet affı konusunda herhangi bir mevzuat düzenlemesi bulunmamaktadır. Halihazırda yürürlükte olan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği gereği, 06.05.2010 tarihinden sonra Bakanlığın öğretmen kadrolarında göreve başlayan öğretmenler zorunlu çalışma yükümlülüğüne tabidirler. Konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadığından ve herhangi bir mevzuat düzenlemesi yapılmadığından, zorunlu hizmet affı konusu hala belirsizliğini korumaktadır. Ancak, ilerleyen süreçlerde herhangi bir mevzuat değişikliği yapılması halinde, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kamuoyuna gerekli açıklamalar yapılacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

4 Yorum