Öğretmenler En çok o İllere Tayin İstiyor

Öğretmenler En çok o İllere Tayin İstiyor
Bu sene tekrar yapılacak olan il içi ve il dışı öğretmen atamaları öncesinde öğretmenlerin en çok hangi illere tayin istediğini araştırdık. İşte detaylar...

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapmakta olan öğretmenlerin bu yıl tekrar il içi ve il dışı tayin isteme hakları bakanlık tarafından kendilerine verildi. Buna göre öğretmenler 11-16 Temmuz tarihleri arasında iller arası yer değişikliği için başvuruda bulunacaklar.

Peki öğretmenler en çok hangi illere tayin istemektedir? Öğretmenlik mesleği içinde bulunanlar meslektaşları ile konuştuklarında genelde nihai hedeflerinin Ege Bölgesi'nde bir ile taşınmak olduklarını defalarca duymuşlardır.

Ege Bölgesi'nde bulunan illerin norm durumları da dikkate alındığında neredeyse hiçbir branş kendisine bu bölgemizdeki şehirlerde yer bulamamaktadır. Özellikle Balıkesir, Muğla, Aydın, İzmir gibi illerimizin köylerine kadar boş yer yoktur desek yeridir.

Öğretmenler ise önce bu illerin merkezden uzak olan taşra bölgesine tayin isteyip sonra il içi yer değişikliği ile istedikleri ilçelere geçmeyi planlamaktadır. Ancak son yıllarda bu da mümkün olmamaktadır.

Özellikle Muğla'nın neredeyse hiçbir ilçesinde ve köyünde branşların %90'ında yer bulunamamaktadır. Bu durumun oluşmasının en temel sebepleri bölgenin turizm açısından dünyaca ünlü olması, doğal güzellikleri ve ikliminin elverişli olmasıdır.

Kiraların bu bölgelerimizde de astronomik düzeylere ulaşması öğretmenlere bu şehirlere tayin istemekten alıkoymamaktadır.

Meb Hocam / ÖZEL HABER