Öğretmen Atama Haberleri

Öğretmen Atama Haberleri

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atamalarını Açıkladı.Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, özellikle branşında açık bulunan okulların öncelikli olarak tamamlanacağı belirtildi. Fen bilimleri öğretmenleri, matematik öğretmenleri ve yabancı dil

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atamalarını Açıkladı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, özellikle branşında açık bulunan okulların öncelikli olarak tamamlanacağı belirtildi. Fen bilimleri öğretmenleri, matematik öğretmenleri ve yabancı dil öğretmenleri en çok ihtiyaç duyulan branşlar arasında yer alıyor.

Öğretmen atamaları konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da başvuru şartları. Atama yapılacak pozisyonlar ve branşlara göre belirlenen başvuru şartları arasında, KPSS puanı, lisans mezuniyeti, yaş sınırı, sağlık durumu ve diğer nitelikler yer alıyor.

2023 Öğretmen Atama Takvimi Belli Oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile atama bekleyen öğretmenler için müjdeli haber geldi. 2023 yılında yapılacak olan öğretmen atamaları için takvim açıklandı.

Buna göre, atamalar için başvuru tarihi 2 Temmuz 2023'te başlayacak ve 20 Temmuz 2023 tarihinde sona erecektir. Başvuru yapacak adayların, en az lisans mezunu olmaları gerekmektedir.

teacher-4784917-1280.jpg

Öğretmen Alımları Hangi Branşlarda Yapılacak?

Matematik, fizik, kimya ve biyoloji gibi fen bilimleri alanlarında öğretmen alımları yapılacak. Bu alanlardaki öğretmen açıklarını kapatmak amacıyla bu branşlarda yoğun bir şekilde alım yapılacak. Bunun dışında, Türk dili ve edebiyatı, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Arapça ve Farsça gibi dillerde de öğretmen alımları yapılacak.

Matematik öğretmeni: Matematik öğretmeni olarak atanmak için matematik öğretmenliği veya matematik bölümü lisans mezunu olmak gerekiyor.

Fen bilimleri öğretmeni: Fizik, kimya ve biyoloji öğretmeni olarak atamak için bu alanlarda lisans veya öğretmenlik mezunu olmak gerekiyor.

Dil öğretmeni: Dil öğretmeni olarak atanmak için, dil eğitimi veren fakültelerden mezun olmak gerekiyor. Bunun yanı sıra, yabancı dillerde uluslararası geçerliliği olan sertifikalara sahip olmak da avantajlı olabilir.

.

Öğretmen Atamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler.

Birinci husus, öğretmen adaylarının KPSS'ye çalışma sürecidir. KPSS, öğretmen atamalarında başvuru şartıdır. Bu nedenle KPSS'ye çalışmayan ve sınavdan düşük puan alan öğretmen adayları, atama sürecinde dezavantajlı olabilirler.

İkinci husus, pedagojik formasyon eğitimi almış olmak önemlidir. Pedagojik formasyon eğitimi, öğretmenlik mesleği için temel eğitimdir. Bu eğitimi almamış olan öğretmen adayları, atama sürecinde değerlendirmeye alınmayabilirler.

Üçüncü husus, branş seçimidir:

Öğretmen adaylarının, öğretmen atamasında hangi branşta yer alacaklarını belirlemeleri gerekmektedir.

Kaynak:MEB Hocam

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.