O sorun yüzünden öğretmenler tayin isteyemiyor

O sorun yüzünden öğretmenler tayin isteyemiyor
Milli Eğitim Bakanlığı bünyesine görev yapmakta olan öğretmenler il içi ve il dışı tayinlerle şimdi yeniden yer değişikliği işlemleri için hazırlanıyor. Peki hangi soru yüzünden öğretmenler tayin isteyemiyor?

Söz konusu sorunun ana maddesi norm sorundur. Bu sorun aslında bakıldığında sınıf öğretmenleri için büyük bir sorun değildir. Söz konusu sorun genellikle branş öğretmenleri için büyük bir sorundur.

Artan nüfusa oranla yapılan okul sayısının yetersiz kalmasından dolayı öğretmen sayısını da sürekli artması üstüne eklendiğinde batıdaki talep ve dikkate alındığında öğretmen sayısının sürekli arttığı ama aynı oranda okul sayısının artmadığı görülecektir

Bu durumda da Milli Eğitim Bakanlığının kadrolarında görev yapmakta olan öğretmenlerin bir çoğunluğu özellikle ülkemizin batı bölgelerinde tayin isteyecekleri bir yer bulmakta zorlanıyorlar.

Aynı durum Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu için ise geçerli değil. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin özellikle taşra kesimi öğretmen sirkülasyonu sebebiyle sürekli öğretmene ihtiyacı olan yerlerdir ancak batı bölgelerimizde ise durum bunun tam tersi şeklindedir.

Batı bölgelerine sürekli olarak öğretmen tayini olması sebebiyle gelen öğretmenlerin de yer değişikliğinde bulunmamalarından dolayı öğretmenler norm sorunu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Yeteri kadar norm olmadığı için de öğretmenler batı bölgelerine tayin isteyemiyor. Tayin isteyenler de norm fazlası durumuna düşüyor.

Meb Hocam / ÖZEL HABER