Milli Eğitim Bakanlığı’ndan YKS sınavına ilişkin resmi yazı!

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan YKS sınavına ilişkin resmi yazı!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan 2024-YKS Okul Birincisi Adaylar ve Eğitim Bilgisi Onay İşlemleri konulu resmi yazı detayları haberimizin devamında.

Yayımlanan resmi yazı!

2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavının (2024-YKS), 8-9 Haziran 2024 tarihlerinde yapılacağı, sınava ilişkin temel ilkeleri düzenleyen 2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu Yükseköğretim Genel Kurulunca onaylanmış ve ÖSYM'nin internet adresinde yayımlanmıştır. 2024-YKS'ye başvuran adayların, YKS değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini, 24-28 Haziran 2024 tarihleri arasında ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kontrol ederek onaylamaları; eğitim bilgilerinde eksiklik veya hata olan adayların belirtilen tarihlerde kendi okullarından, MEB e-Okul sistemindeki hatalı bilgilerinin düzeltilmesi gerektiği ilgi yazıda belirtilmiştir.

Buna göre, 2023-2024 öğretim yılı ortaöğretim kurumları okul birincisi bilgilerinin MEB e-Okul sisteminden 11 Temmuz 2024 tarihinde elektronik ortamda alınarak ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine aktarılacağı, adayların bu bilgilerini hem kendi okullarından hem de ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden 12-23 Temmuz 2024 tarihleri arasında kontrol etmeleri ve 23 Temmuz 2024 tarihi saat 16.00'ya kadar MEB e-okul sisteminde gereken düzeltmeleri yaptırmış olmaları gerekmektedir.

1) Adayların bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca yapacakları değişiklik/düzeltme taleplerine işlem yapılamayacağı,

2) 2024-YKS değerlendirme işlemlerinin Temmuz ayında, yükseköğretim programlarını tercih işlemlerinin ise Temmuz-Ağustos ayında yapılacak olması nedeniyle, sonraki süreçte söz konusu bilgilerde düzeltme/değişiklik yapılamayacağı, bu nedenle, adayların eğitim bilgileri ile okul birinciliği bilgilerinin belirtilen tarihlerde MEB e-Okul sisteminde yer almasının sağlanması istenmiştir.

Yukarıda belirtilen iş ve işlemlerin e-Okul sistemine süresi içinde işlenmesi, öğrenci mağduriyeti ve hukuki sorun yaşanmaması, il/ilçe millî eğitim müdürlükleri ile eğitim kurumu müdürlüklerince gerekli tedbirlerin süresi içinde alınması ve takibinin yapılması hususunda bilgilerinizi rica ederim.

Ömer Faruk YELKENCİ

Bakan Yardımcısı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.