MEB'den yeni yayımlanan seçmeli derslere hangi branş öğretmenlerinin gireceğine dair resmi yazı!

MEB'den yeni yayımlanan seçmeli derslere hangi branş öğretmenlerinin gireceğine dair resmi yazı!

Milli Eğitim Bakanlığı bazı okul türlerinde okutulan derslere hangi branş öğretmenlerinin girebileceğine dair resmi yazı yayımlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Hazırlık Sınıfı Bulunan Anadolu İmam Hatip Lisesi okullarında öğrencilere okutulacak bazı zorunlu ve seçmeli derslere hangi branş öğretmenlerinin gireceğine dair resmi bir yazı yayımladı.

İşte MEB'in resmi yazısı ;

İlgi : a) Talim ve Terbiye Kurulunun 20.02.2014 tarihli ve 9 sayılı kararı.
b) Talim ve Terbiye Kurulunun 24.08.2023 tarihli ve 39 sayılı kararı.
Genel Müdürlüğümüze ulaşan bilgilere göre Anadolu imam hatip liselerindeki bazı uygulamalarla ilgili tereddütlerin yaşandığı anlaşıldığından aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:
Bilindiği gibi, ilgi (b) kararla kabul edilen "Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Hazırlık Sınıfı Bulunan
Anadolu İmam Hatip Lisesi Haftalık Ders Çizelgesi"ne göre, İHL meslek dersleri; Kur'an-ı Kerim, Mesleki Arapça, Temel Dini Bilgiler, Siyer, Fıkıh, Tefsir, Dinler Tarihi, Hadis, Akaid, Kelam, Osmanlı Türkçesi, Hitabet ve Mesleki Uygulama, İslam Kültür ve Medeniyeti derslerinden oluşmaktadır. Buna göre;
a) "İslam Kültür ve Medeniyeti" ile "Osmanlı Türkçesi" derslerinin AİHL meslek dersi öğretmenlerince okutulması gerekmektedir. İhtiyaç olması halinde ise ilgi (a) karar gereğince, "İslam Kültür ve Medeniyeti" dersi "Tarih" öğretmenlerince; "Osmanlı Türkçesi" dersi ise "Tarih" ve "Türk Dili ve Edebiyatı" öğretmenlerince de okutulabilecektir.
b) İlgi (a) kararda belirtilen atama alanlarındaki öğretmenlerin okutacağı dersler arasında yer alan "İslamKültür ve Medeniyeti" ile "Osmanlı Türkçesi" dersleri Anadolu imam hatip liselerinin dışındaki ortaöğretim kurumlarımızın ilgi (b) kararla kabul edilen haftalık ders çizelgesindeki seçmeli dersler için öncelikli olup ilgi (b) kararı ortadan kaldırmamaktadır.
c) 9 ve 10. sınıflarda yer alan Arapça dersi Arapça öğretmenlerinin atama alanında; 11 ve 12. sınıflardaki"Mesleki Arapça" dersi ise "dînî metinleri anlama ve yorumlama, dînî kavramları Arapça sözlü ve yazılı iletişimde doğru ve yerinde kullanma ve mesleki uygulama gibi temel becerileri geliştirmenin yanısıra içerdiği kazanımlar, üniteler ve konular Kur'an-ı Kerim, Tefsir, Hadis, Fıkıh, Akaid, Kelam, Siyer vb. Temel İslam Bilimleri alanındaki dersleri tamamlayıcı nitelikte olmasından dolayı mesleki muhtevaya ve ıstılahlara şamil olduğu için ilgi (a) ve (b) karar gereğince İHL meslek dersleri atama alanında yer almaktadır.
ç) İlgi (a) ve (b) karar gereği; ancak ihtiyaç olması halinde "Arapça" dersini İHL meslek dersleri branşındaki öğretmenler; "Mesleki Arapça" dersini de Arapça branşındaki öğretmenler okutabilecektir.
Konunun, herhangi bir yanlış uygulamaya meydan verilmemesi açısından iliniz dahilindeki tüm Anadolu imam hatip lisesi müdürlüklerine duyurulması hususunda; Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.