MEB'den okullara resmi yazı ile uyarı!

MEB'den okullara resmi yazı ile uyarı!

Milli Eğitim Bakanlığı gönderdiği resmi yazı ile okulları sınıf annesi uygulamasına son verilmesi hususunda uyardı..

MEB'den okullara resmi yazı ile uyarı!

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan okullara resmi yazı ile uyarı geldi. Milli Eğitim Bakanlığı gönderdiği resmi yazı ile okulları sınıf annesi uygulamasına son verilmesi hususunda uyardı..

Milli Eğitim Bakanlığı MEBT emel EğitimGenel Müdürlüğünce "mevzuatta yeri olmayan uygulamalar-sınıf annesi" konusu ile ilgili olarak 81 ile yazı gönderildi.

MEB tarafından gönderilen resmi Yazıda; "sınıf annesi" adı altında görevlendirilen velilerin, diğer velilerden aidat topladığı, ders araç-gereci temini için para talep ettiği ve zaman zaman derslere müdahil olduğu yönünde şikayetler geldiği belirtildi.

Öğretmen dışındaki kişilerin eğitim ortamlarına müdahalesinin eğitimin niteliğini bozduğu ve pedagojik ilkelere aykırı durumlar oluşturduğu kaydedildi.

Valiliklere gönderilen yazıda, sınıf annesi veya benzer adlar altında mevzuatta yer almayan uygulamalara izin verilmemesi ve okulların bu konuda uyarılması istendi.

Sınıf annesi uygulaması nedir?

Sınıf annesi olarak görev yapan kişiler, çocuklara okula uyum sürecinde ve beslenme saati gibi zamanlarda yardımcı olurken öğretmenin yerine velilelerle de iletişime geçerek bir nevi sekreterlik görevi de üstleniyordu.

Sınıf Annesi Uygulamasıyla İlgili Eleştiriler

okullarda veliler tarafından seçilen ve öğretmen ile veliler arasındaki iletişimi sağlayan, sınıfta yaşanan ihtiyaçları temin konusunda öğretmene destek olan Sınıf annelerinin "öğretmenin önüne geçtiği" eleştirilerine karşı bazı veliler ve öğretmenler okuldaki işleri kolaylaştırdığı için sınıf anneliği uygulamasını destekliyordu. Ayrıca bazı sınıf annelerinin, Öğretmenler Günü'nde pahalı hediyeler almak için yüksek miktarlarda para toplaması, öğretmenlerden kendi çocuklarına özel ilgi beklemesi, veliler arasında gruplaşma yaratmaları da eleştiriler arasındaydı.

Öğrenci İle Sınıf Annesi Tartışması

Son olarak bir öğrencinin sınıf annesiyle tartışması gündem olmuştu. "Ben bu sınıfın sınıf annesiysem her şeyi bilmek zorundayım" diyen veliye, öğrencinin "Sınıf annesi sanki dünyanın ağası" diye cevap verdiği videoya tepki yağmıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.