MEB'den Öğretmenlere Duyuru! Tercih İşlemlerinde Son Güne Girildi

MEB'den Öğretmenlere Duyuru! Tercih İşlemlerinde Son Güne Girildi

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan ve özel proje uygulayan okullara tayin tercih işlemlerinde son güne girildi. 4 yılı dolan öğretmenler 19 Haziran gün sonuna kadar MEBBİS üzerinden tercih işlemlerini yapabilecek.

2018 yılında uygulamaya geçilen proje okullarında ilk 4 sene tamamlandı. 2018 yılında proje okula olan bir okulda görev yapan öğretmenlerin bu Haziran itibariyle 4 seneleri tamamlandı.

Çıkarılan proje okulları yönetmeliğine göre proje okullarında görev yapan öğretmenler ilk 4 sene çalışma senesi tamamladıktan sonra MEBBİS üzerinden zorunlu olarak yer değişikliği talebinde bulunacak. Fakat ilk 4 senesini tamamlayan öğretmenler bir 4 sene daha aynı okullarında çalışabilecek ve bu sebeple MEBBİS üzerinden tercih işlemlerinde ilk tercih olarak kendi okullarını yazabilecekler.

Tercih İşlemlerinde Son Güne Girildi

Öte yandan proje okulları tercih süreci geçtiğimiz Cuma günü başladı ve bu süreç 19 Haziran tarihine kadar devam edilecek. Yani yarın itibariyle tercih işlemlerinde son güne girildi. Proje okullarında görev yapan ve kadrolu olarak 4 senesini tamamlayan öğretmenler yarın (19 Haziran) gün sonuna kadar MEBBİS üzerinden tercih işlemlerinde bulunabilecekler.

Şu an için ilk 4 senesini tamamlayan öğretmenler aynı okullarında bir 4 sene daha görev alabilecekleri için bu süreçte mağduriyet yaşanmaması bekleniyor. Ancak bu öğretmenler proje okullarında 8 sene çalışma sürelerini tamamladıklarında, mecburi olarak başka okullara tayin istemek zorunda kalacaklar. İşte o zaman mağduriyetler oluşacaktır.

Öğretmenlerden eleştiri geldi

Milli Eğitim Bakanlığını göreve yeni başlayan öğretmenlere zorunlu hizmet affı çıkarıp, atandıkları merkezi okullarda (proje olmayan okullar) emekli olana dek kalabilmelerine imkan sağlarken, proje okullarında emek veren ve kıdemi uzman yada baş öğretmen olan 8 sene çalışma süresini dolduran binlerce öğretmeni zorunlu olarak yer değiştirme işlemine tabi tutması da bazı öğretmenler tarafından eleştirilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

9 Yorum