MEB ücretli öğretmenlik kimler yapabilir?

MEB ücretli öğretmenlik kimler yapabilir?

MEB'de ücretli öğretmenlik konusu, başvuru şartları ve KPSS gerekliliği gibi konularla ilgili birçok soru gündeme gelmektedir. İşte ücretli öğretmenlik hakkında bilmeniz gerekenler

MEB'de ücretli öğretmenlik konusu, başvuru şartları ve KPSS gerekliliği gibi konularla ilgili birçok soru gündeme gelmektedir. İşte ücretli öğretmenlik hakkında bilmeniz gerekenler:

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), her yıl ihtiyaç duyulan okullar ve branşlar için ücretli öğretmenler görevlendirir. Ücretli öğretmenler, ilgili branşlarda öğretmen kadrosunda açık bulunduğunda, sözleşme imzalayarak ders saatine göre ücret alırlar. Ancak, ücretli öğretmenlik için belirli şartlar bulunmaktadır ve başvuru yapacak adayların bu şartları karşılamaları gerekmektedir. Peki, ücretli öğretmenlik için KPSS şartı aranıyor mu?

18.jpg

Ücretli öğretmenlik başvuru şartları arasında KPSS zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak, dört yıllık lisans veya iki yıllık ön lisans programlarından mezun olma şartı vardır. Ayrıca, pedagojik formasyon eğitimi almış olan iki yıllık ön lisans mezunları da ücretli öğretmenlik başvurusu yapabilirler.

Başvuruyu gerçekleştirmek isteyen adaylar, şahsen başvurma zorunluluğu olmaksızın e-Devlet hesapları üzerinden başvurularını yapabilirler. Ancak başvuru için belirli belgelerin de tamamlanması gerekmektedir. Bu belgeler, atanacakları okulun müdürlüğüne elden teslim edilmelidir.

Ücretli öğretmenlik yapabilmek için bazı genel şartlar bulunmaktadır. Bunlar arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma, 18 yaşını doldurma, kamu hakkından mahrum olmama, suç hükümlülüğü bulunmama gibi şartlar yer almaktadır. Ayrıca, erkek adaylar askerlik durumlarını belgelemekle yükümlüdürler ve sosyal güvenlik kurumuna bağlı bir işte çalışmamış olmaları gerekmektedir.

Ücretli öğretmenlerin kadroya geçişiyle ilgili belirsizlikler bulunmaktadır. Şu anda, 5 yıl (540 iş günü) ücretli olarak görev yapan öğretmenlerin kadroya alınması uygulaması bulunmaktadır. Ancak, 2022 yılı itibarıyla bu durumla ilgili net bir açıklama yapılmamıştır. Bunun yerine, mevcut sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerin çalışma şartlarında iyileştirmeler yapıldığı ve ücretli öğretmenlerin kadroya alınması için şartların üzerinde çalışıldığı belirtilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.