Yıllardır Çözülemeyen Problem: MEB Müdürlükten Araştırmacılığa Sorgusuz Sualsiz Şok Geçiş. İşte Karşınızda 703'ler..

Yıllardır Çözülemeyen Problem: MEB Müdürlükten Araştırmacılığa Sorgusuz Sualsiz Şok Geçiş. İşte Karşınızda 703'ler..

Yıllardır Çözülemeyen Problem: MEB Müdürlükten Araştırmacılığa Sorgusuz Sualsiz Şok Geçiş ve Olayın Perde Arkası hakkında bilinmeyenler

Yıllardır Çözülemeyen Problem: MEB Müdürlükten Araştırmacılığa Sorgusuz Sualsiz Şok Geçiş ve Olayın Perde Arkası hakkında bilinmeyenler. MEB'de son dönemde artan Milli Eğitim Müdürlüğünden sorgusuz sualsiz araştırmacı kadrosuna geçirilenler.. İşte haberin ayrıntıları..

Milli Eğitim Bakanlığı'nda araştırma müdür olaylarının perde arkası.. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İlçelerde İlçe Milli Eğitim Müdürü ve İllerde İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları kadrolu olarak 2 (İki) yıl ve üzerinde görev yapmışlarsa görevden alındıklarında İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Araştırmacı (703) olarak atanmaktadırlar.

Bu görevde de 2 (İki) yıl süre ile önceki kadrosunun özlük hakları verilmekte ve maaşlarını tam olarak almaktadırlar. Ancak 2 (İki) yıl dolduktan sonra özel hizmet tazminat oranı % 135’ten % 60’a düşürülmekte yine ek ödeme oranı da % 170’ten % 115’e düşürülmektedir. Bu durumda maaşlarda ciddi bir düşüşe sebep olmakta ve mağduriyet oluşturmaktadır. Kamu Kurumlarının bir çoğunda Araştırmacı olarak görev yapan Personel bulunmakta ve en mağdur olanlarda MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NDA ARAŞTIRMACI (703) olarak görev yapanlardır.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ:

1) Diğer Bakanlıklarda görev yapan (Sağlık Bakanlığı ve Gençlik Spor Bakanlığı gibi) ARAŞTIRMACILAR’ın sorunu 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye Geçici 11. Madde eklenerek maaşlar İl Müdür Yardımcısına eşitlenmiş ve özel hizmet tazminat oranı bu kapsamda % 60 olarak değil, % 125 olarak uygulanmıştır. Yine Ek ödeme oranı da % 115 olarak değil % 165 uygulanarak 2023 Şubat ayı itibarıyla 18.500 TL. maaş almalarının önü açılmıştır. Bu durum MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDA DA UYGULANDIĞI TAKTİRDE Araştırmacı (703)’lerinde maaş sorunu az da olsa çözülecektir.

2) 18/06/2020 tarihli ve 7247 sayılı kanunla 703 sayılı KHK’da yapılan değişiklikle üst görevlerde bulunanlardan (İl Müdürü, Bölge Müdürü, Daire Başkanı gibi) 2 (İki) yıl ibaresinin kaldırılarak önceki görevlerine ait özlük haklarından faydalanmalarının önünün açıldığı gibi Araştırmacı (703)’ler de bu kapsama dahil edilebilir.

3) Devlet Memurlarının zam ve tazminat oranlarını belirleme yetkisi Sayın Cumhurbaşkanımızdadır. MEB Araştırmacı (703)’lerin özellikle 15 Temmuz sürecinde risk alarak görev yaptıkları ve çeşitli zorluklarla karşılaşıp buna rağmen yılmadan ve korkmadan görevlerini ifa ettikleri ve yine yetişmiş kalifiye yöneticiler olarak faydalanılması gerektiği döneme kenara itildikleri ve kırgınlıkların oluştuğu belirtilerek iadei itibar yapılmasının sağlanmasının gerektiğinin belirtilmesi ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısının özel hizmet tazminat oranı olan % 135’e ve yine ek ödeme tazminat oranı olan % 170’e eşitlenmesinin sağlanması.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3 Yorum