MEB bursluluk sınavından 5'ten 11. sınıfa kadar öğrenciler kaç puan almalıdır?

MEB bursluluk sınavından 5'ten 11. sınıfa kadar öğrenciler kaç puan almalıdır?

2024 İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) için merakla beklenen detaylar arasında, sınıf bazında gereken taban puanlar ve baraj puanı öne çıkıyor.

MEB bursluluk sınavını hak etmek için 5'ten 11. sınıfa kadar öğrenciler kaç puan tutturmalıdır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen bu sınav, 5'ten 11. sınıfa kadar öğrencilere açık ve sınavı geçmek için belirlenen net doğru sayısına göre puanlar şöyle:

    1. sınıf için 67 net 460 puan,
    1. sınıf için 66 net 457 puan,
    1. sınıf için 69 net 468 puan,
    1. sınıf için 71 net 470 puan,
  • Diğer sınıflar için de benzer şekilde puanlar belirlenmiştir.

Taban puanlar farklı kontenjanlar için değişiklik göstermektedir. Örneğin, öğretmen çocukları ve korunmaya muhtaç çocuklar için puanlar daha düşük belirlenmiştir.

meb-bursluluk-sinavindan-5ten-11-sinifa-kadar-ogrenciler-kac-puan-almalidir.jpg

Sınav 21 Nisan 2024 tarihinde yapılmış, Türkiye genelindeki birçok okulda uygulanmıştır. Sınavda öğrencilere, sınıf seviyelerine göre değişen sayıda soru yöneltilmiştir; ortaokul öğrencileri için 80, lise öğrencileri için 100 soru sorulmuştur. Dersler arası dağılım ise Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler şeklindedir.

Sınav sonuçları ve cevap anahtarları, sınavın yapıldığı tarihten kısa bir süre sonra, MEB'in internet sitesi üzerinden erişime açılacaktır. Sınav sonuçları 17 Mayıs 2024'te ilan edilecekken, öğrenci bursları, sınavı kazanan öğrencilere okula kayıt tarihlerini takiben Ekim ayında ödenmeye başlanacak.

Sınav kurallarını ihlal eden öğrencilerin sınavları geçersiz sayılacak ve bu tür durumlar için belirli protokoller uygulanacaktır. Sınavla ilgili tüm detaylar, sonuçlar ve cevap anahtarları MEB'in resmi internet sayfasında duyurulacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.