Maaşınız yanlış mı hesaplanıyor? Bu yöntemle emin olun!

Maaşınız yanlış mı hesaplanıyor? Bu yöntemle emin olun!

Her ay aldığımız maaşımız yanlış mı hesaplanıyor. Kaç liralık kaybım var? Tüm bunlar için öğretmenler internette maaş hesabı yapan siteleri kullanmaktadırlar. Peki maaşımızın doğru hesaplandığından kesin olarak nasıl emin olabiliriz.

Bildiğiniz üzere öğretmen maaşları her yıl, kademe ve dereceye göre ocak ve temmuz aylarında zamlı olarak hesaplara geçer.

Öncelikli olarak öğretmenlerimiz internette faaliyet gösteren sitelerdeki hesaplama robotları sayesinde maaşlarını hesaplamayı tercih etmektedirler. Lakin her sitede farklı bir maaş hesabı yapılabileceği de unutulmamalıdır.

Peki Ne Yapmamız Lazım?

Öğretmenler her yıl bir kademe üç yılda bir ise bir derece alırlar. Bu kademe ve dereceye ve uzman-başöğretmen ola durumumuza göre maaşımız hesaplanır. Bu bilgiler öğretmenler tarafından genellikle mebbis hesabından kontrol edilir. Evet mebbise işlenen özlük bilgi takibimiz önemlidir. Lakin aynı bilgilerin KBS diye ifade edilen Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim sistemi denilen yere de işlenmesi lazımdır.

Eğer kademe-derece ilerlememiz, terfilerimiz KBS'ye işlenmemişse maaşımızda bir hata vardır demektir.

Bunu öğrenmenin yolu maaş hesaplama döneminde KBS'de yer alan bordroların, memur maaş bilgileri ekranının okul idaresince kontrol edilmesinden geçer.

Örnek verecek olursak 4/2 derecesinde / kademesinde olan bir öğretmenimiz KBS'de 5/1 olarak gözüküyorsa, burada bir hata var demektir. Eksik yatan maaş için okul idaresine söz konusu hatanın düzeltilmesi, geçmişe dönük maaş hesabının yaptırılması ve geriye dönük farkların ödenmesini talep eden bir dilekçe yazılası gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.