KYK Borcu Olanlara Müjde. KYK Borcu İptal Mi Olacak? Son Başvuru Tarihini Kaçıran Üzülür. Milyonlarca kişi..

KYK Borcu Olanlara Müjde. KYK Borcu İptal Mi Olacak? Son Başvuru Tarihini Kaçıran Üzülür. Milyonlarca kişi..

KYK Borcu Olanlara Müjde. KYK Borcu İptal Mi Olacak? Son Başvuru Tarihini Kaçıran Üzülür. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren haberin detayları..

KYK Borcu Olanlara Müjde. KYK Borcu İptal Mi Olacak? Son Başvuru Tarihini Kaçıran Üzülür. Milyonlarca kişi bu habere odaklandı. Seçim öncesinde yapılan faizlerin silinmesi adımının arkasında KYK borçları da olacak. Peki, KYK borçları silinecek mi?

Seçim öncesinde KYK kredisinden MTV'ye kadar pek çok konuda kritik kararlar alınmaya devam ediliyor. Bu sefer ise KYK kredisinin iptal olacağı yönünde söylentilerin güç kazanması dikkat çekti. Hükümet tarafında bu konu ile iglili henüz resmi bir açıklama olmazken milyonlarca kişi kredinin iptal edilmesi haberini beklemeye başladı. Peki, KYK iptal edilecek mi?

Resmi Gazete'de yasalaşmasıyla birlikte Kamu kurumlarına borcu olan vatandaşlar 31 Mayıs tarihine kadar e-devlet üzerinde borçlarını yapılandırabilerek taksitler halinde ödeme yapabilecekler.

HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILACAK?

Kamu Kurumlarına borcu olan vatandaşlar hangi borçları kapsıyor diye sorular sormaya başladılar.

Yapılan açıklamaya göre yapılandırma kapsamındaki borçlar, Tüm vergiler, vergi cezaları, trafik, askerlik, nüfus para cezaları, köprü, otoyol, kaçak geçiş cezaları ve daha önce hiç yapılandırma düzenlemesinde yer almayan adli para cezaları, öğrenim kredisi borçları, emlak vergisi, gecikme faizleri ve gecikme zamları olarak belirlendi.

Borçlarını ödemek veya yapılandırmak isteyen vatandaşlar borçlu olduğu kuruma gitmeksizin e-devlet portalı üzerinden borçlarını öğrenebilecekler ve yapılandırma başvurusunda bulunailecekler.

Yapılandırma için son tarih 31 Mayıs 2023 olarak duyuru yapıldı.

Kaç taksit imkanı var?

Daha önceki borç yapılandırma düzenlemesinde 36 ay olan üst sınır bu defa 48 aya (4 yıla) çıkarıldı. 12, 18, 24, 36 veya 48 eşit taksitte ödenebilecek.

Taksitte vade farkı ne kadar olacak?

Taksitle ödemede vade farkı şöyle olacak:

12 taksitle ödemede yüzde 9
18 taksitle ödemede yüzde 13.50
24 taksitle ödemede yüzde 18
36 taksitle ödemede yüzde 27
48 taksitle ödemede yüzde 36

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.