İşte son hafta yapılacak olan zorunlu etkinlikler

İşte son hafta yapılacak olan zorunlu etkinlikler

Eğitim öğretim yılının son haftasına geldiğimiz şu günlerde, öğretmenlerin ve öğrencilerin yapmaları gereken bir dizi etkinlik bakanlık tarafından okullara gönderilmiştir. Peki söz konusu etkinlikler nelerdir?

Oyun saati: Çeşitli kutu oyunları ve drama oyunlarının oynanacağı serbest zaman etkinliği planlanacak.

Komedi saati: Gelenekte yer alan, mizah unsuru barındıran kısa, özgün halk anlatıları fıkra ve hikayelerin anlatıldığı bir paylaşım saati ile öğrenciler arası kaynaşmayı arttırmak hedeflendi.

Kelime oyunları: Her sınıf kendi yarışması için kelimeler ve sorular hazırlayacak. Yarışmanın aynı saatte her sınıfta uygulanması bekleniyor.

Yıl sonu gösterileri: Okul bünyesinde aktif olan koro, tiyatro ekibi ve şiir grupları gibi organizasyonların gösterilerinin sergileneceği, bilim şenliklerinin yapılabileceği bir performans saati düzenlenecek.

Bilgi yarışması: Her okul kendi bilgi yarışması için sorular ve kelimeler hazırlayacak. Yarışmanın aynı saatte her sınıfta uygulanması bekleniyor.

Yıl sonu kermesi: Okul genelinde organize edilecek kermese tüm öğrencilerin katılımıyla yiyecekler getirilecek. Yöresel lezzetlerin yapılması teşvik edilecek. Kermes satışından elde edilen gelir, Faaliyet Haftası Yürütücü Heyeti tarafından belirlenen bir yardım kuruluşuna bağışlanacak.

Yetenek paylaşım saati: Öğretmen ve öğrencilerin ortak katılımı ile başvuran herkesin, sahip olduğu bir yeteneğe ya da ilgi duyduğu bir alana dair atölye, sunum ve söyleşi gerçekleştirebileceği eğlenceli bir aktivite saati planlandı.

Görsel sanat, bilim ve spor saati: Okul inisiyatifiyle belirlenecek bir görsel sanat, bilim ya da spor aktivitesi gerçekleştirilecek. Okul kendi içinde ya da ilçe ve il bazında turnuva gerçekleştirebilecek.

Hitabet oyunları: Belirlenen üç oyun ile öğrencilerin sınıf içinde hitabetlerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yaparak eğlenmesi amaçlandı.

"Bir Derdim Var" saati: Sosyal Sorumluluk Saati olarak da planlanabilecek bu saatte öğrenciler, dünyaya ve topluma dair dert edindikleri bir konuda üzerlerine düşen sorumlulukları tartışabilecek.
Tecrübe paylaşımı söyleşileri: Ünlü ve uzman isimlerin davet edilebileceği gibi kademelere göre itfaiyeci, polis veya doktor gibi çeşitli meslek gruplarından konuşmacılarla eğlenceli, dikkat çekici söyleşiler yapılarak öğrencilerin keyifli vakit geçirmesi amaçlandı.

Takas saati: Öğrenciler istedikleri bir eşyayı elden çıkarmak için o eşyayı sınıf arkadaşlarına anlatacak. Özellikleri anlatılan eşyaya talip olanlar el kaldıracak, kendi eşyalarıyla takas etmek için karşılıklı anlaşma yapmaya çalışacak.

Meb Hocam/ ÖZEL HABER