Tapunuz tehlikeye girmesin istiyorsanız bu ödeme için son tarihi kaçırmayın!

Tapunuz tehlikeye girmesin istiyorsanız bu ödeme için son tarihi kaçırmayın!

Ev sahibi olanlar için kritik bir döneme girildi. Bu döneme dikkat etmeyen kişilerin tapuları riske girebilir. Bu gibi durumlara mahal vermemek için ne yapılması gerekiyor?

Ev sahibi kişilerin düzenli aralıklarla ödemesi gereken önemli vergiler bulunmaktadır. Bu vergilerin ödenmemesi durumunda ev sahipleri için sorun olabilmektedir. Peki bu tarz durumlarla karşılaşmamak için ne yapılması gerektiği de belli oldu mu merak ediliyor. İşte haberimizde ev sahipleri için önemli olan vergiler hakkında her şey sizlerle...

Emlak vergisi için son ödeme tarihi yaklaşıyor

Ev sahiplerinin yılda 2 kez 2 taksit olarak emlak vergisi ödemesi gerekiyor. Bu vergiler her yıl belirlenen tarihler arasında ödenmesi gereken vergiler olarak karşımıza çıkıyor. Bu taksitlerin ise ödemesinin geciktirmeden mutlaka yapılması gerekiyor. Bu vergilerin ödenmemesi durumunda ise mükellefler müteakip denetimlere tabi tutulabilirler. İki eşit taksit ile ödenen bu emlak vergilerinin ilk kısmı mart, nisan ve mayıs aylarında ödenir. İlk kısmını ödeyen kişiler için bu kez emlak vergisinin 2. Kısmının ne zaman ödeneceği de merak ediliyor. Emlak vergisinin 2. Kısmı da kasım ayında ödemesi gerekiyor. Bu vergiler kişilerin bağlı oldukları belediyelere ödenir. Tabi bu vergiler isteğe bağlı olarak tek seferde de ödenebilmektedir. Ödemesini zamanında yapmayan kişiler ya da hiç yapmayan kişiler için belediyeler tarafından ceza kesilmektedir. Bu cezaya maruz kalmamak adına bu emlak vergilerinin ödenmesi şarttır.

Evini kiraya verenler için kira beyannamesi süresi de daralıyor

Evlerini kiraya veren kişilerin her yıl düzenli olarak kira gelirlerini Maliye Bakanlığı'na bildirmek zorundadır. Bu bildirim için ise süre git gide daralıyor. 1 Mart tarihinde başlayan kira bildirimleri 2023 yılı için 31 Mart tarihinde son bulacak. Bundan dolayı kira beyannamesinde bulunmayan kişilerin vakit kaybetmeden bu işlemi yaptırması tespit durumumda kişiyi büyük cezalar yemekten kurtaracaktır.

Vergi yükümlülüğünün sağlanması açısından bu kira beyannamesinin emlak vergisinin büyük önemleri bulunmaktadır. Kişilerin bu yükümlülüğü yerine getirmesi de vatani bir görev olarak görülmelidir. Kira beyannamesi için son gün 31 Mart tarihidir, bu tarihten önce işlemlerin tamamlanması gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.